Owczarek szwajcarski to biały, bardzo bliski kuzyn owczarka niemieckiego, który jest tak samo inteligentny, chętny do nauki i oddany opiekunowi, ale hodowany był jako pies rodzinny nie użytkowy, więc ma w sobie mniej agresji i jest stabilniejszy psychicznie. Białe owczarki szwajcarskie to świetne psy dla rodzin z dziećmi czy dla osób aktywnych, chcących uprawiać amatorsko psie sporty. Jaki jeszcze jest biały owczarek szwajcarski i jakie ma wymagania?
Spis treści:
Biały owczarek szwajcarski – historia
Historia białych owczarków szwajcarskich to również historia owczarków niemieckich, gdyż jest to ta sama rasa, tylko w innym umaszczeniu. Białe umaszczenie jest recesywne, nosicielami muszą być obydwoje rodzice szczenięcia. Dawniej białe psy zdarzały się wśród owczarków niemieckich i chociaż rzadkie, były uznawane.
W czasie II Wojny Światowej Niemcy uznali białe owczarki za nieprawidłowe, gdyż potomstwo takich psów według nich miało bledszy odcień rudego, ponadto bano się, że psy te są albinosami i będą głuche bądź ślepe. Obydwa te argumenty okazały się nieprawdziwe, gdyż ani białe umaszczenie nie wpływa na dalsze geny rudych psów, ani białe owczarki niemieckie nie były albinosami- mają normalny pigment w oczach, skórze i błonach śluzowych.
Hodowla białych owczarków niemieckich miała już miejsce za Habsburgów, ale na dobre rozpoczęła się w XX wieku w USA i Kanadzie, gdzie uważane za nieprawidłowe białe owczarki niemieckie zaczęto rozmnażać, próbując tworzyć nową rasę. Psy te spodobały się również Europejczykom i zaczęli je sprawdzać do siebie. Dlaczego więc nazwa biały owczarek szwajcarski, nie na przykład amerykański lub niemiecki? Gdyż to Szwajcaria była krajem, który przyczynił się najmocniej do uznania ich w FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.
Biały owczarek szwajcarski – wygląd
Owczarek szwajcarski to pies spory, suki mierzą 55-61 cm w kłębie, samce 60-66 cm przy wadze 25-40 kg.
Są to psy proporcjonalne, atletyczne i sprawne, ze stojącymi uszami i o charakterystycznym białym umaszczeniu. Owczarki szwajcarskie mogę być długowłose bądź krótkowłose.
Biały owczarek szwajcarski – cena
Cena szczeniaka białego owczarka szwajcarskiego z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce wynosi 5-8 tysięcy złotych. Rasa staje się coraz popularniejsza, dlatego powstaje dużo pseudohodowli kuszących niską ceną. Nie dajmy się im zwieść, zwykle za taką okazją stoi cierpienie psów.
Biały owczarek szwajcarski – usposobienie
Biały owczarek szwajcarski jest psem wesołym, łagodnym i wpatrzonym w przewodnika. Jak każdy owczarek chce przebywać ze swoim opiekunem i dla niego pracować wykonując polecenia, robiąc sztuczki czy chociażby spacerując razem w lesie. Owczarek szwajcarski to rasa, która wymaga minimum podstawowego szkolenia i nie sprawia wielkich problemów wychowawczych. Jako szczeniak, o ile nie pracuje się z nim, a jedyną jego rozrywką jest zabawa z psami, może uciekać do nich na spacerach, ale podstawowe szkolenie metodami pozytywnych wzmocnień przynosi najlepsze efekty w rozwiązywaniu takich problemów.
W przeciwieństwie, do owczarków niemieckich białe owczarki szwajcarskie nie jest rasą użytkową i nie ma w rasie podziału na linie pracujące i wystawowe. Pies ten hodowany był jako łagodniejsza wersja owczarka niemieckiego i nie nadaje się raczej, tak dobrze, jak jego bliski kuzyn, do szkolenia w zakresie obrony sportowej. Białe owczarki szwajcarskie nie mają w sobie ciętości, agresji i aż tak dużego popędu łupu, są więc świetnymi psami dla początkujących osób, które chcą z psem pracować lub trenować amatorski sport. Dobrze sprawdza się w posłuszeństwie sportowym, frisbee, flyball, agility czy tańcu z psem.
Biały owczarek szwajcarski lubi dorosłych i dzieci, ale nie jest bardzo wylewny do każdej osoby na ulicy. Nie jest niezależny, nie chadza własnymi ścieżkami, chociaż należy go pilnować w lesie, aby nie uciekł za zwierzyną.
Owczarki szwajcarskie dobrze dogadują się z innymi psami, jak i kotami, mogą mieszkać w większej grupie. Rasa ta jest pewna siebie, ale uległa do ludzi, nie jest zbyt nadmiernie lękliwa, chociaż zdarzają się mniej pewne osobniki. Jak każdego psa należy je socjalizować z ludźmi, innymi czworonogami i hałasami.
Biały owczarek szwajcarski – hodowla
Owczarki szwajcarskie należy kupować z legalnych, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce hodowlach. Szczenię tej rasy dostanie metrykę urodzenia, na podstawie której wyrobić można psu rodowód uprawniający do udziału w wystawach psów rasowych. Aby uzyskać uprawnienia hodowlane, psy te muszą bowiem przejść minimum 3 wystawy z oceniani doskonałymi. Pamiętajmy, że odpowiedzialni hodowcy badają swoje psy między innymi na dysplazję, jednak nie jest to oficjalnie wymagane. Owczarki szwajcarskie nie podlegają próbom pracy.
Biały owczarek szwajcarski – szczeniak dla kogo
Owczarki szwajcarskie nadają się dla średnio aktywnych i aktywnych osób, które zapewnią im odpowiednią ilość ruchu i zajęcie psychiczne w postaci szkolenia. Mogą być to nawet aktywni emeryci, o ile mają siłę utrzymać na smyczy niewyszkolonego jeszcze nastolatka tej rasy.
Będą świetnymi towarzyszami rodzin z dziećmi, których towarzystwo akceptują i lubią. Pamiętajmy jednak, by pociecha nie męczyła owczarka szwajcarskiego, gdyż nawet tak cierpliwy i towarzyski pies może ugryźć w samoobronie.
Białe owczarki szwajcarskie nie są najlepszymi stróżami posesji ze względu na brak większej agresji i pewności siebie. Na pewno swoją posturą i szczekaniem odstraszą co poniektórych, ale nie liczmy, że pies tej rasy będzie bronił posesji niczym owczarek kaukaski. Białe owczarki szwajcarskie mają grubą sierść i mogą spać na zewnątrz, jednak muszą mieć dobry, ogrzewany kojec zimą. Najchętniej jednak towarzyszyć będą wszędzie z oddaniem swojemu opiekunowi, również śpiąc z nim w łóżku.
Biały owczarek szwajcarski – żywienie i pielęgnacja
Owczarki szwajcarskie karmić należy dobrą, dostosowaną do wieku, w pełni zbilansowaną karmą suchą lub mokrą. Można również karmić je dietą BARF, jednak jest ona trudna do zbilansowania i wymaga sporej wiedzy od opiekuna.
Owczarki szwajcarskie, jako psy białe mogą mieć problemy z przebarwieniami na sierści, np. rdzawymi zaciekami pod oczami czy żółknącym odcieniem. Zwykle są to problemy dermatologiczne, żywieniowe lub alergiczne i warto skonsultować je z weterynarzem, a także używać specjalnego szamponu do białej sierści lub suplementów diety przeznaczonych dla psów w takim kolorze.
Białe owczarki szwajcarskie, podobnie jak owczarki niemieckie, bardzo intensywnie linieją dwa razy do roku, ale również poza tymi okresami gubią swoją gęsta sierść, więc ich przyszły właściciel musi przygotować się, że włos ich psa będzie towarzyszyć im wszędzie. Białego owczarka najlepiej czesać co kilka dni, długowłose psy nawet codziennie, aby nie zrobiły się im kołtuny. W okresie wylinki należy użyć specjalnych szczotek np. pudlówek, furminatorów czy grzebieni, które ułatwią wyczesywanie podszerstka.
Biały owczarek szwajcarski – choroby rasy
Owczarki szwajcarskie nie są psami chorowitymi, a na pewno ich choroby nie są związane z ich białą sierścią. Nie zapadają więc z tego powodu na głuchotę czy ślepotę. Bardzo powszechną chorobą, zarówno u owczarków niemieckich, jak i szwajcarskich jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych i choroby kręgosłupa. Pamiętajmy, że odpowiedzialny hodowca bada swoje psy, nawet jeśli badania te nie są wymagane, i tylko od takich osób kupujmy szczenięta.