Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Decydując się na owczarka niemieckiego trzeba liczyć się z tym, że jest to silna rasa, która wymaga bardzo dużo ruchu. Są to psy w typie sportowców, więc jako właściciel również powinieneś lubić aktywne spędzanie czasu. Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów na całym świecie, stworzone są one do wykonywania wielu zadań. Poza tym łatwo adaptują się w nowym otoczeniu, bardzo lubią wyzwania oraz zabawy, ale są to także bardzo lojalne i opiekuńcze psy.

Owczarek niemiecki – historia rasy

Rasa została zapoczątkowana w miejscowości Karlsruhe, na terenie Niemiec w XIX wieku. Wraz z innymi hodowcami kapitan Max von Stephanitz opracował posłusznego psa, który również był elastyczny w stosunku do powierzonych mu zadań. Chcieli by mógł być używany przy pracy w policji, a także do celów wojskowych. Krzyżowano różnego rodzaju psy lokalne, takie jak krótkowłose, długowłose, czy też szorstkowłose psy pasterskie pochodzące z Bawarii, Wirtembergii, Turyngii.

Zobacz też: Baza sklepów zoologicznych w Polsce

W 1882 roku w Hanowerze, zostały zaprezentowane pierwsze długowłose owczarki niemieckie. Natomiast prezentacja odmiany krótkowłosej nastąpiła w Berlinie, 1889 roku. Max von Stephanitz, w kwietniu 1899 założył klub pod nazwą “Verein für Deutsche Schäferhunde”, czyli Towarzystwo Owczarka Niemieckiego, którego pierwszym zarejestrowanym owczarkiem niemieckim został pies o imieniu Horan.

owczarek

Pojawienie się pierwszych owczarków niemieckich nastąpiło w Stanach Zjednoczonych (1907 r.). American Kennel Club (AKC) uznał rasę w 1908 roku, a United Kennel Club (UKC) w roku 1924.

Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych ras psów w Polsce. Używa się ich jako psy policyjne, wojskowe, ratownicze, psy przewodniki i wiele innych. Pierwsze owczarki niemieckie, które nie były jeszcze prawidłowymi przedstawicielami rasy pojawiły się u nas przed II wojną światową. Prawdziwa hodowla rozwinęła się w XX wieku (lata 60).

Cena owczarka niemieckiego

Cena rasowego szczeniaka owczarka niemieckiego krótko lub długowłosego z hodowli to minimum 1500 zł. Renomowane hodowle oferują w sprzedaży małego owczarka alzackiego w cenie od ok. 2000 zł. do 3000 zł.

Zobacz też: Buldog francuski

Owczarek niemiecki – usposobienie

Usposobienie owczarków niemieckich jest bardzo charakterystyczne. Psy cechują się przede wszystkim odwagą, wytrwałością i ogromnym zaufaniem. Mają niezwykle rozwinięty instynkt oraz pewność siebie. Dzięki swojej inteligencji mają ogromną zdolność do nauki oraz są posłuszne. Poza tym błyskawicznie podejmują nowe wyzwania i za wszelką cenę starają się sprostać powierzonemu zadaniu. Psy bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Są przede wszystkim wierne i bardzo lojalne, a przy tym niezawodne. Owczarek niemiecki to kombinacja cech wytrzymałości, pracowitości i posłuchu, co czyni go tak popularną rasą, predestynowaną do powierzania mu wielu zadań.

Żywienie i hodowla owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki musi mieć dobrze zbilansowaną dietę, wysoce bogatą w witaminy oraz składniki odżywcze, które są niezbędne. Dobrze sprawdzą się wysokiej jakości suche karmy dla dużych psiaków, w składzie których znajduje się glukozamina, a także chondroityna. Posiłki można przygotowywać również samodzielnie zwracając uwagę na odpowiednie dostosowanie suplementów do wieku oraz trybu życia psa.

Owczarek niemiecki ma wrażliwy przewód pokarmowy, więc zmiany sposobu żywienia należy wprowadzać przede wszystkim stopniowo. Warto stosować odpowiednie probiotyki, które regulują florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Należy unikać pokarmów wywołujących gazy w żołądku i jelitach.

Szczeniąt owczarka niemieckiego nie należy przekarmiać. Ich potrzeby muszą być zaspokajane, ale pieski muszą być szczupłe. W codziennej diecie sprawdzi się wysokogatunkowa sucha karma. Porcję dla dorosłego osobnika należy podzielić na przynajmniej dwa posiłki. Ważny jest również odpoczynek bezpośrednio po jedzeniu.

W przypadku tej rasy występują również typowe dla niej schorzenia. Jednym z nich jest dysplazja stawu biodrowego, która występuje także u innych ras psów, jednak po raz pierwszy została wykryta u owczarka niemieckiego. Poza tym występuje również dysplazja stawu łokciowego, czy też tzw. zespół ogona końskiego, czyli zwyrodnieniowe zwężenie kanału lędźwiowo-krzyżowego. W najgorszym wypadku prowadzi ono do różnego rodzaju paraliży. U owczarków niemieckich również występują często schorzenia oczu oraz niekiedy alergie.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja

Należyta pielęgnacja jest bardzo istotna w życiu każdego zwierzaka. Nie wymaga ona stosowania skomplikowanych zabiegów. U owczarków krótkowłosych proces pielęgnacji jest stosunkowo łatwiejszy, ale w dalszym ciągu kluczowe jest regularne szczotkowanie pupila. Dzięki temu struktura jego sierści, a także skóra zachowują zdrowy wygląd. Ważne jest również regularne szczepienie oraz odrobaczanie. Istotna jest także częsta kontrola stanu uszu, oczu, a także pazurów. Należy zadbać o odpowiednie czyszczenie, skracanie zbyt długich pazurów, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, należy udać się ze swoim pupilem jak najszybciej na kontrolę do lekarza weterynarii, w celu rozpoznania przyczyny i w razie wypadku dobrania odpowiedniego leczenia.