Kot tonkijski to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych krzyżówka kota syjamskiego i burmańskiego, łącząca cechy obydwu tych ras. Pojawienie się pierwszego miotu kotów tonkijskich datuje się na lata 30. XX wieku, gdy z powodu braku innych opcji połączono brązową kotkę burmańską z kocurem syjamskim.
Świadome łączenie tych dwóch raz przyszło jednak dopiero w latach 60. XX wieku i właśnie wtedy koty tonkijskie zyskały na popularności, jaką cieszą się obecnie. Pierwotnie nazywano je kotami syjamskimi złotymi. Niektórzy uważają, że rasa pojawiła się już wcześniej, gdy w XIX wieku przybyła z Tajlandii, jednak są to nieoficjalne źródła.
Spis treści:
Jak wygląda kot tonkijski?
Jest krótkowłosym kotem średniej wielkości, o muskularnej i wysportowanej posturze. Średniej wielkości umięśniony tułów oparty jest na mocnych łapach i zakończony smukłym ogonem proporcjonalnym do reszty ciała, lekko owalnym na końcu. Ma trójkątną głowę z nieznacznie wydłużonym pyszczkiem i delikatnie zaokrąglonymi uszami, co jest pozostałością po syjamskich przodkach.
Sierść kota tonkijskiego jest lśniąca, gładka i miękka w dotyku, szczególnie jeśli jest dobrze pielęgnowana. Wyróżnia się trzy główne rodzaje umaszczenia: colorpoint, norka i solid, ułożone od najbardziej do najmniej kontrastowych. Zwykle mają wyjątkowy kolor oczu, taki jak niebieski, żółty, zielony, złoty lub akwamaryna.
Kot tonkijski – waga i wymiary
Dorosły rozmiar, czyli w przypadku kota 30-35 cm oraz kotki 25-30 cm, osiąga w rok, jednak niewielki wzrost można zauważyć również w kolejnych miesiącach. Kot tonkijski w zależności od prowadzonego stylu życia może ważyć od pięciu do sześciu kilogramów w przypadku kota oraz od dwóch do czterech kg w przypadku kotki. Wpływ na wagę tak samo jak w przypadku innych kocich ras, ma głównie ilość ruchu oraz przyswajanego pokarmu, a także jego jakość.
Długość życia kota tonkijskiego wynosi od trzynastu do szesnastu lat.
Kot tonkijski – charakter
Koty tej rasy są zdecydowanie idealnym kompanem i przyjacielem dla człowieka, którego są w stanie obdarzyć dużymi pokładami czułości. W naturze mają zabieganie o uwagę właścicieli, do których bardzo się przywiązują. Jako energiczna rasa, koty tonkijskie potrzebują ogromnych ilości ruchu i zabawy. Mimo to są również spokojne, zrównoważone, często można spotkać je przytulone do ukochanego człowieka lub siedzące mu na kolanach.
Warto dodać, że nie wybierają jednej ulubionej osoby, ale kochają w równym stopniu wszystkich domowników. Dobrze dogadują się z dziećmi, a przy odpowiedniej socjalizacji, mogą przywyknąć również do życia z innymi gatunkami, np. psami.
Zobacz też: Manul stepowy
Są odważne i nie doświadczają nadmiernej ilości stresu, lubią podróżować, co może okazać się wygodą dla osób, które często są poza domem na dłuższe okresy czasu, ponieważ kota można zabrać ze sobą. Bardzo łatwo nauczyć je chodzenia na szelkach, a ich ciekawska natura z pewnością sprawi, że pokochają wspólne spacery. Szybko potrafią zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
Jak dbać o kota tonkijskiego? – żywienie i pielęgnacja
Choć koty są zwierzakami czystymi, samodzielnie dbającymi o higienę, dobrym pomysłem jest dodatkowe pielęgnowanie ich futerka. W przypadku kotów tej rasy nie jest to szczególnie wymagające, a cotygodniowe szczotkowanie czy wyczesywanie powinno być wystarczające, aby pozbyć się nadmiaru sierści.
Pokarm powinien być dostosowany do wieku i potrzeb kota, jednak należy pamiętać, że podstawą dobrego żywienia kotów każdej rasy, a więc również i kotów tonkijskich, są mokre karmy wysokomięsne, bez zawartości zbóż, z odpowiednią ilością tauryny, która jest niezbędnym składnikiem dobrze zbilansowanej kociej diety. Możliwe jest stosowanie diety typu BARF, której podstawą jest dobrej jakości mięso, uzupełnione o odpowiednie suplementy. Tak jak w przypadku innych ras, koty do roku należy karmić na zawołanie, a po osiągnięciu dorosłości zależnie od wagi, ilości ruchu oraz innych czynników.
Mimo dobrej odporności kotów na choroby, zalecane są regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, tym bardziej, że koty genetycznie narażone są na ślepotę, a także odkładanie się kamienia nazębnego. Warto od początku przyzwyczajać je do regularnego czyszczenia zębów. Kocięta narażone są na infekcje dróg oddechowych, jednak z wiekiem ta tendencja ulega zmniejszeniu.
Koty tonkijskie powinny być traktowane raczej jako koty niewychodzące, ze względu nie tylko na nadmierną ufność w stosunku do ludzi, ale i niewielką ilość podszerstka, a co za tym idzie, niewielką ochronę przed zimnem.
Zobacz też: Ile żyją koty?
Kot tonkijski – hodowla, cena i opinie
Koszt kota tonkijskiego uzależniony jest od wielu czynników, jak wiek, płeć, status hodowlany czy renoma hodowli. Średnią ceną za kota tej rasy jest 2500 zł, którą należy jednak poszerzyć o rzeczy niezbędne do kupienia już przed adopcją kota, czyli drapak, kuwetę, legowisko, a także miesięczny koszt utrzymania, w skład którego wchodzą karma, żwirek oraz koszt regularnych wizyt u weterynarza.
Kota tonkijskiego da się kupić w polskich hodowlach, należy jednak pamiętać, by przed zakupem dokładnie sprawdzić wszystkie informacje o miejscu, z którego planujemy uzyskać kota.