Boston Terrier

Rasa psów boston terrier pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pies jest niewielkich rozmiarów, ma dość muskularną sylwetką i jest świetnym kompanem dla całej rodziny, ponieważ ma przyjazny charakter. Przedstawicieli tej rasy łatwo wytresować, ale pies potrzebuje dużo uwagi oraz aktywności, więc polecany jest osobom, które mają możliwość poświęcić trochę więcej czasu swojemu pupilowi.

Charakter boston terriera

Zdecydowano się na hodowlę tego psa, ponieważ miały one brać udział w walkach. Z tego też powodu przedstawiciele tej rasy musiały być wytrzymałe i waleczne. Jednak z biegiem czasu hodowcy odeszli od tych pomysłów i boston terrier zaczął być bardzo dobrym i przyjaznym kompanem do towarzystwa. Obecnie te psy nazywa się amerykańskimi dżentelmenami, ponieważ mają smukłą sylwetkę, dostojny wygląd i miłe usposobienie. Ludzie często mylą tę rasę z buldogami francuskimi – boston terriery mają trochę inną budowę pyska i są bardziej szczupłe.

Psy charakteryzują się pozytywnym nastawieniem do otoczenia, są ufne i lubią towarzystwo. Mają przyjazne nastawienie, więc będą tolerować inne zwierzęta mieszkające z nimi pod jednym dachem (innego psa, kota czy nawet królika). Boston terriery przywiązują się do swoich właścicieli oraz lubią spędzać z nimi czas. Potrzebują, aby opiekun był w ich pobliżu i chcą czuć jego obecność. Ten pies będzie idealnym wyborem dla ludzi spędzających czas w domu, ponieważ nie zbyt dobrze znosi samotność i nie powinno się go raczej zostawiać samemu na więcej niż pięć godzin. Boston terriery kiedy są pozostawione samotnie w domu, to mają tendencję do rozrabiania. Warto więc, aby szczeniak od samego początku uczony był spędzania czasu bez towarzystwa – wtedy ograniczymy występowanie lęku separacyjnego.

Ta rasa ma dobre opinie, więc będzie idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ dobrze dogada się z naszymi pociechami. Psy lubą towarzystwo, zabawę, nie są agresywny, ale pozostają czujne i dają znać, gdy odczuwają zagrożenie. Ich niewielkie rozmiary są także plusem w momencie, gdy lubimy podróżować, a ponadto psy tej rasy nie mają raczej większych problemów z jeżdżeniem autem. Pies ma duże pokłady energii i mocną kondycję – uwielbia aportowanie, bieganie, długie spacery. Boston terrier jest łatwą rasą w socjalizowaniu, więc będzie dobrym wyborem zarówno dla osób doświadczonych, jak i dla osób, które po raz pierwszy będą miały czworonożnego domownika.

Psy tej rasy żyją średnio 13-15 lat.

Wygląd i pielęgnacja boston terriera

Psy są niewielkie i występują w trzech umaszczeniach: czarnym, foczym z białymi znaczeniami oraz pręgowanym. Mają krótką sierść, która jest bardzo delikatna i dość twarda w dotyku. Wagowo rasa dzieli się na trzy kategorie: lekka (do 6,8 kg), średnia (do 9,1 kg) oraz ciężka (do 11,4 kg). Ich wzrost oscyluje w okolicach 38-43 cm (wysokość w kłębie).

Boston terriery nie są uciążliwe w pielęgnacji. Psy gubią sierść dwa razy do roku (wiosną i jesienią), ale nie linieją bardzo dużo. Pupila należy szczotkować raz w tygodniu, a podczas zmiany sierści codziennie. Najlepsze do tego będzie gumowe zgrzebło, ale psa można też od czasu do czasu przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. W pielęgnacji istotne jest czyszczenie zębów (mają skłonność do odkładania się kamienia), uszu i oczu. Boston terriery powinno kąpać się, gdy nadejdzie taka potrzeba – używa się do tego produktów do skóry wrażliwej. Psa można wytrzeć i sierść wysuszyć suszarką z dość niską temperaturą nawiewu lub pozostawić, aby sam wysechł (ta opcja będzie dobra w bardziej ciepłe miesiące). Ostatnim elementem w pielęgnacji jest przycinanie pazurów, które rosną im w dość szybkim tempie, więc regularne dbanie o nie jest obowiązkowe.

Zdrowie boston terriera

Psy mają dość krótkie pyski, więc warto zadbać o to, aby nie były narażone na przegrzanie. W bardzo słonecznie i gorące dni nie powinny przebywać długo na zewnątrz. W tym czasie na dłuższe spacery trzeba wybierać się rano i późnym wieczorem. Należy również pamiętać o stałym dostępie do wody dla czworonoga.

Kiedy temperatura spadnie i robi się zimo, należy na spacery zakładać psu ubranko, gdyż krótka sierść nie zapewnia mu pełnej ochrony przed minusowymi temperaturami. Spacery powinny być też trochę krótsze. Boston terriery nie lubią dużej wilgoci i opadów.

Psy narażone są głównie na choroby oczu (m.in. zaćmę młodzieńczą czy jaskrę). Ich gałki oczne są sporych rozmiarów, więc są także narażone na urazy – warto o tym pamiętać podczas zabawy. Inne schorzenia typowe dla tej rasy to na przykład dysplazja stawów biodrowych, nowotwory, alergie, choroby sercowe, głuchota.

Cena szczeniaka z rodowodem

Jeśli mamy zamiar kupić boston terriera, to ważne jest, aby hodowla, z której pochodzi była zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Hodowle zarejestrowane są prowadzone przez profesjonalistów i osób doświadczonych, które mają wiedzę o danej rasie.

Hodowli nie jest zbyt dużo, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy są trudności zdarzające się podczas porodów, spowodowane głównie tym, że szczeniaki mają dość duże głowy i często poród musi kończyć się cesarskim cięciem.

Cena za boston terriera z rodowodem zaczyna się już od ok. 3000 zł, ale szczeniak z renomowanej hodowli może kosztować nawet 5000-8000 zł. Pies może trafić do opiekuna po 8 tygodniach od narodzin.

W schroniskach można znaleźć przedstawicieli tej rasy, więc tam też można poszukać. Oprócz tego, że zaoszczędzimy pieniądze, to jeszcze uratujemy żywą istotę.