Owczarek środkowoazjatycki to pies, który ukrywa swoje emocje. Potężny, silny i trudny do opanowania, ale kiedy kocha – to całym sercem! Czy to pies dla Ciebie?
Owczarek środkowoazjatycki to rasa psa, która pojawiła się u nas dopiero w latach 80tych XX wieku. Świetnie sprawdza się w roli stróża, opiekuna – podobnie jak owczarek kaukaski. Dla kogo stworzony jest ten pies? Jak wygląda hodowla? I kiedy lepiej wybrać inną rasę? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły.
Spis treści:
Owczarek środkowoazjatycki – charakterystyka rasy
Owczarek środkowoazjatycki jest potężny i silny. Pies jest wyraźnie umięśniony i krzepki, a jego postura jest proporcjonalna. Wydaje się szybki i niezłomny. Według wzorca ZkwP rasa cechuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym.
Psy mają około 70 cm, a ich waga sięga ponad 50 kg. Suki są niższe (około 65 cm w kłębie) i lżejsze (około 40 kg wagi).
Wygląd
Hodowcom owczarków środkowoazjatyckich zależy na tym, aby ich czworonóg był jak najwyższy. Warto jednak pamiętać o tym, że im wyższy pies, tym większa dysproporcja jego sylwetki. Należy zwrócić uwagę na to, aby długość tułowia była tylko nieznacznie większa od wysokości w kłębie.
Owczarek środkowoazjatycki powinien mieć szeroki, dobrze umięśniony grzbiet i długą klatkę piersiową. Z kolei jego ogon jest gruby u nasady i wysoko osadzony. W niektórych krajach dopuszczone jest przycinanie ogona, który w naturalnej postaci jest szablasty lub zakręcony.
Głowa
Głowa owczarka środkowoazjatyckiego jest masywna, prostokątna i proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Jego oczy mają owalny kształt i są brązowe – im ciemniejsze, tym lepsze! Nos owczarka środkowoazjatyckiego jest duży i czarny. Wyjątkiem są psy płowe i białe, u których nos może być nieco jaśniejszy.
Uszy owczarka środkowoazjatyckiego są trójkątne, zwisające i nisko osadzone. Podobnie jak ogon, w niektórych krajach przycina się uszy psa.
Sierść i umaszczenie psa
Owczarek środkowoazjatycki ma niezwykle gęstą i twardą sierść – z grubym podszerstkiem. Długość jego włosa okrywowego może być krótka lub długa. Może tworzyć kryzę, portki, pióra na ogonie, uszach oraz na tyłach przednich łap.
Dopuszcza się niemal każdą maść tych psów, wyjątkiem jest:
- maść błękitna;
- maść czekoladowa;
- maść czarno-ruda.
Owczarek środkowoazjatycki – charakter
Owczarek środkowoazjatycki jest zaliczany do psów niebezpiecznych i trudnych do opanowania. Warto wiedzieć o tym, jeśli planujesz zakup psa do domu, w którym są dzieci. Nie jest to rasa polecana osobom, które nie mamą żadnego doświadczenia w wychowywaniu psów.
Wychowanie owczarka środkowoazjatyckiego jest trudnym zadaniem nawet dla profesjonalisty. To pies, który nie podporządkowuje się poleceniom. Nieszkolone, pozbawione procesu socjalizacji owczarki środkowoazjatyckie rzeczywiście mogą stać się groźne dla otoczenia. Szczególnie gdy właściciel nie może sobie z nimi poradzić.
Cechy owczarka środkowoazjatyckiego
Owczarki środkowoazjatyckie wcale nie są pozbawione pozytywnych cech. To prawda, że mają trudne charaktery, ale równocześnie bywają przyjacielskie i szybko przywiązują się do opiekunów. Kiedy już kochają, są stałe w uczuciach, a opiekunów traktują z czułością i szacunkiem.
Chociaż te psy całkiem dobrze znoszą samotność, dłuższa nieobecność właściciela może odbić się na ich psychice. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego psa, dobrze przemyśl, czy odnajdzie się on w Twoim sposobie życia.
Charakter
Początkowo owczarki środkowoazjatyckie były przeznaczone do pilnowania gospodarstwa. Wieki temu rozwinął się u nich bardzo silny instynkt stróża. Cechy, które czynią z nich dobrych stróżów to między innymi:
- silny i niezależny charakter;
- odwaga i szybkość działania;
- wysoka inteligencja.
Odpowiednio wytresowany owczarek środkowoazjatycki będzie doskonałym stróżem domu. Ponadto psy podchodzą do tego zadania bardzo poważnie. Nie są szczekliwe na wszystko, ale kiedy wyczują intruza – wyraźnie powiadomią o tym opiekunów i odstraszą szczekiem intruza. Jeśli to nie wystarczy, są zdolne również do ataku.
Cena
Szczeniaki owczarków środkowoazjatyckich wahają się od 3000 do 4000 zł. Kwoty te nie są jednak zamknięte w tym zakresie cenowym. Zdarza się, że owczarki z wyjątkowym rodowodem o specjalnym usposobieniu, kosztują nawet 20 000 zł.
Hodowla owczarków środkowoazjatyckich
Hodowla owczarków azjatyckich rozpoczęła się w latach 30stych XX wieku. W Polsce pierwsze hodowle rozpoczynały swoją działalność w latach 80tych, ale dopiero dziesięć lat później stały popularne. Dzisiaj owczarek środkowoazjatycki cieszy się dużym zainteresowaniem, a na teranie naszego kraju można znaleźć przynajmniej kilka hodowli.
Zanim zdecydujesz się na zakup owczarka środkowoazjatyckiego:
- przemyśl swój styl życia i możliwości;
- podpytaj się hodowców, ale zasięgnij też opinii o hodowlach;
- zapoznaj się ze stanem zdrowia danego psa;
- zapoznaj się ze stopniem socjalizacji danego psa.
Dla kogo owczarek środkowoazjatycki?
Jeżeli jesteś osobą początkującą, nie jest to pies dla Ciebie. Owczarki środkowoazjatyckie są bardzo niezależne, a ich upór jest trudny do opanowania dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z psami. Niewyszkolony owczarek środkowoazjatycki może stać się bardzo niebezpieczny, dlatego podejmuj decyzję odpowiedzialnie!
Owczarki potrafią dopasować się do różnych warunków mieszkaniowych. Jednak trzymanie ich w niewielkim mieszkaniu może okazać się bardzo frustrujące, zarówno dla właściciela, jak i dla czworonoga.
Chociaż teoretycznie owczarki środkowoazjatyckie nie powinny być agresywne wobec małych dzieci, nie jest to rasa polecana rodzinom z maluchami. Nie jest to także odpowiedni pies dla osób starszych, z uwagi na jego wielkość i siłę.
Podsumowanie
Owczarki potrafią być sympatyczne i oddane. Są inteligentne i świetnie nadają się na psy stróżujące. Potrzeba im jednak silnego opiekuna, który będzie umiał zaspokoić ich potrzeby i ujarzmić charakter.