Najlepsze rasy psów dla dzieci

pies i dziecko

Zdaniem wielu psychologów, czworonożny towarzysz ma dobroczynny wpływ na rozwój i wychowywanie dziecka. Przed wyborem odpowiedniej rasy psa dla dziecka, należy zastanowić się jakie warunki można zapewnić nowemu członkowi rodziny, a także jakie są oczekiwania względem jego charakteru. Każde zwierzę jest różne, ale określone rasy, jeśli są zakupione ze sprawdzonej, renomowanej hodowli, posiadają ściśle sprecyzowany charakter i zachowania.

Dorastanie w towarzystwie psa uczy dzieci przede wszystkim odpowiedzialności. Dziecko ma poczucie, że jest ktoś, o kogo powinno dbać. Ponadto, zwierzak najczęściej staje się najlepszym przyjacielem dziecka w każdym wieku. Bliska więź łącząca dziecko z psem wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny, a także – dzięki wspólnym spacerom – pomaga w budowaniu relacji z rówieśnikami.

Jaki charakter powinny mieć dobre rasy psów dla dzieci?

Charaktery dziecka i psa powinny być do siebie ściśle dopasowane. Dla dzieci, które są bardzo żywiołowe, odpowiednie będą rasy psów, które lubią długie spacery i całodniowe zabawy. Spokojniejsze dzieci znajdą wspólny język również z kanapowcami.

Podejmując decyzję o zakupie lub adopcji psa, należy wziąć pod uwagę, że szczególnie szczenię będzie potrzebowało odpowiedniej socjalizacji. W procesy wychowania szczeniaka warto włączyć również dziecko. Należy uczyć, że pies to nie zabawka, a żywa istota, która wymaga okazywania szacunku, uczuć i odpowiedzialności. Wybierając rasę zwierzęcia, trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka – dla młodszych dzieci lepiej sprawdzą się rasy, które dorastając, nie osiągają dużej wagi. W przypadku większych psów, w czasie zabawy zwierzak nieświadomie może skrzywdzić dziecko, ze względu na swój duży rozmiar. Dla małych dzieci idealne są rasy średnie. Dziecko nie zostanie przypadkowo skrzywdzone przez psa, a zwierzę nie ucierpi przez przypadkowe uszkodzenie przez dziecko.

Najlepsze psy dla dzieci powinny być przede wszystkim całkowicie pozbawione agresji. Zwierzę niejednokrotnie będzie musiało wykazywać się cierpliwością, nie może być więc nachalne lub całkowicie niezależne od człowieka. Czworonożny przyjaciel musi cechować się charakterem, który pozwoli mu na radość z często nadmiernego okazywania czułości przez dziecko. Warto więc skupić się na rasach psów, które lubią być często głaskane i przytulane.

Jakie rasy psów dla dzieci wybrać wśród małych psów?

Jack Russel Terrier – ten mały terier jest zwierzakiem o nieskończonych pokładach energii i należy pamiętać, że wymaga wielu spacerów. Psy tej rasy uwielbiają zabawy i wszelkie formy rozładowywania nadmiaru energii. Oprócz tego są radosne i łatwo przywiązują się do właścicieli. Mimo wszystkich zalet rasy, to pies myśliwski, który wymaga odpowiedniego wychowania. Socjalizacja sprawi, że stanie się doskonałym psem rodzinnym.

Buldog Francuski – to mały i bardzo łagodny pies. Słynie z cierpliwego charakteru, przez co jest często polecany dla rodzin z dziećmi. Nie jest zbyt energicznym psem, choć również wymaga codziennych spacerów i pielęgnacji. Stanie się dobrym towarzyszem dla nieco mniej energicznych dzieci.

Buldog Angielski – podobnie jak Buldog Francuski, czasem może wydawać się nieco flegmatyczny. Nie potrzebuje bardzo dużej ilości ruchu, choć wymaga spacerów. Lubi zabawy z dziećmi, należy jednak każdego dnia pozwolić mu mieć chwilę dla siebie.

Bichon Frise – jest niezwykle czułym opiekunem, zarówno dla innych zwierząt, jak i dla dzieci. Uwielbia zabawy z dziećmi, jest przy tym również bardzo delikatny, dlatego młodsze dzieci powinny przebywać z nim tylko pod opieką osoby dorosłej, by przez przypadek go nie skrzywdzić. Bichon lubi pieszczoty i przywiązuje się do całej rodziny.

Najlepsze psy dla dzieci wśród średnich psów

Owczarek Szetlandzki Sheltie – jego cechą charakterystyczną jest wygląd bardzo zbliżony do Owczarka Szkockiego Collie. Shletie jest jednak dużo mniejszy. Jest zalecany dla rodzin ze spokojniejszymi lub starszymi dziećmi. Rasa preferuje raczej spokojne otoczenie. Mimo tego, pies lubi zabawy i towarzystwo ludzi.

Pudel – pomimo wyglądu maskotki, zawsze trzeba pamiętać, że to żywa, czująca istota. Pudle są aktywnymi psami, uwielbiają wycieczki i długie spacery. Będą doskonałym towarzyszem dla aktywnej rodziny z dziećmi w wieku szkolnym.

Beagle – nie przejawiają w swoim zachowaniu agresji, są przyjaźnie nastawione do ludzi. Szybko uczą się nowych komend i sztuczek, co może dawać dużo satysfakcji, zarówno dziecku, jak i zwierzakowi. To pies, u którego szczególnie trzeba zadbać o odpowiednią dawkę ruchu – znudzony Beagle może wyrządzać szkody w ogródku lub w domu.

Border Collie – jest uznawany za jedną z najbardziej inteligentnych ras psów, a przy tym jest czuły i delikatny. To aktywny pies wymagający codziennych, długich spacerów. Psy tej rasy szybko stają się członkiem rodziny, akceptując każdego domownika.

Jaki pies dla dzieci wśród dużych psów?

Golden Retriever – mają pogodne usposobienie i uwielbiają każdego człowieka. Dobrze wychowane Goldeny nie wykazują zachowań agresywnych, przez co stają się dobrym kompanem dla dziecka.

Labrador Retriever – podobnie jak Goldeny, Labradory to bardzo radosne psy. Potrzebują codziennego, bliskiego kontaktu z człowiekiem. Uwielbiają czułość okazywaną im przez dzieci.

Owczarek Szkocki Collie – to rodzinne psy, które mocno przywiązują się dla właścicieli. Mogą jednak wykazywać zachowania agresywne w stosunku do osób spoza domostwa.

Nowofunland – łagodne olbrzymy. Mimo swoich rozmiarów, są bardzo delikatne i świadome swojej wagi. Staną się dobrymi towarzyszami nawet dla młodszych dzieci, choć trzeba pamiętać, by zabawy odbywały się pod okiem dorosłej osoby.