Dog niemiecki to jeden z największych psów na świecie. W klasyfikacji FCI rasa ta zalicza się do grupy drugiej, obejmującej pinczery, sznaucery, molosy oraz szwajcarskie psy do bydła (sekcja 2 – molosowate). Mimo pokaźnej wysokości, dog niemiecki nie zalicza się jednak do psów szerokich i „misiowatych”; w porównaniu do innych molosów, większość przedstawicieli może pochwalić się dość smukłą sylwetką i długimi nogami. Pies ten wyhodowany został w Niemczech w celu polowania na małe ssaki, a także jako pies bojowy. Od tamtej pory zdobył wielkie uznanie w całej Europie i stał się przyjacielem wielu ludzi. Obecnie raczej nie wykorzystuje się go do polowań – został psem do towarzystwa, sporadycznie pełniąc rolę stróża.
Spis treści:
Dog niemiecki – historia
Rozmawiając o przodkach doga niemieckiego, należy cofnąć się o wiele lat. Już starożytne rysunki oraz rzeźby przedstawiały zwierzęta zbliżone wyglądowo do obecnych przedstawicieli rasy; charakteryzowały je atletyczne sylwetka i szlachetna budowa. Pierwszy wzorzec doga niemieckiego, który odbiegał nieco od dzisiejszego standardu, został po raz pierwszy ustalony w Berlinie, w roku 1880. Jako ciekawostkę, można dodać, że wielkim miłośnikiem dogów niemieckich (wówczas określanych również jako Greas Danes) był Otto von Bismarck. Posiadał wiele psów tej rasy, a jednymi z najbardziej znanych były: Sułtan i Tyras. Jako ciekawostkę, można dodać, że ten drugi nie był najlepiej wychowany i według podanych informacji, zdarzało mu się gryźć służbę oraz atakować gości.
Dog niemiecki – wygląd
Samce różnią się nieco od samic – są większe (ich wysokość to przedział 76-86cm, podczas gdy samica mieści się w przedziale 71-81cm), a także mają zazwyczaj więcej kilogramów (samiec – 54-90 kg, samica – 45-59 kg). Głowa doga niemieckiego określana jest jako wąska i wydłużona, kufa jest głęboka i prostokątna, a szczęki dobrze wykształcone (zgryz nożycowy). Dużym atutem tych psów są ich oryginalne, średniej długości uszy, nazywane przez niektórych miłośników rasy „gotyckimi wieżami”. Dzięki atletycznej budowie, ruch dogów niemieckich jest lekki, sprężysty i harmonijny, natomiast skóra przylegająca i naprężona. Przedstawiciele tej rasy prezentują się niezwykle dostojnie, a skupiając na czymś uwagę, wyglądają na szlachetne, niemalże „królewskie”. Jeżeli chodzi o maść – obecnie związanych jest z nią nieco kontrowersji. Dogi niemieckie występować mogą w wielu umaszczeniach, jednak tylko niektóre uznawane są przez FCI. Wśród akceptowalnych maści, można wyróżnić: żółtą, pręgowaną, błękitną (ostatnia uwzględniona przez FCI), czarną, płaszczową oraz arlekiny. Inne maści, owszem, mogą występować, jednak bardzo często związane są z pseudohodowlami, w których dobro psa nie jest stawiane na pierwszym miejscu. Kupując psa z pseudohodowli, musimy liczyć się z możliwymi licznymi chorobami.
Dog niemiecki – zachowanie i charakter
Dogi niemieckie to psy, które bardzo silnie przywiązują się do swojego opiekuna. Bywa że są trudne w tresurze, jednak wyjątkowo rzadko bywają agresywne w stosunku do domowników. Gdy kogoś znają – kochają całym sercem. Ze względu na swoją cierpliwość, mogą zamieszkać w domu z dziećmi, jednak zawsze należy mieć na uwadze, że cierpliwość każdego psa, bez względu na rasę, kiedyś może się skończyć. Przedstawiciele tej rasy są wyjątkowo przyjazne i można śmiało stwierdzić, że wykazują pewnego rodzaju troskę o swoich opiekunów. W razie konieczności, na pewno są w stanie stanąć w obronie, szczególnie jeśli chodzi o „tego jedynego członka rodziny”, którego pies sobie wybrał. Bywają nieco nieufne wobec obcych, jednak raczej nie idzie to w parze z niewyjaśnioną agresją; atakują tylko wtedy, gdy wyczuwają realne zagrożenie. W stosunku do innych psów zazwyczaj są nastawione przyjaźnie, o ile w wieku szczenięcym były dobrze socjalizowane. Należy wziąć pod uwagę, że tresura dogów niemieckich bywa dość problemowa i często dobrym rozwiązaniem okazuje się zapisanie do szkoły dla psów, w której zwierzę nauczy się dobrych manier, a opiekun owocnej współpracy ze swoim czworonogiem.
Jak wybrać psa idealnego – hodowle i cena.
Warto pamiętać, że wybranie odpowiedniej hodowli to nie lada wyczyn. Lepiej poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć miejsce, które da nam pewność zdrowego osobnika i przyjaciela na wiele lat. Wybierając hodowlę, w której zakupimy szczenię, nie bójmy się pytać. Hodowca powinien odpowiedzieć na każde pytanie. Dzięki takiej dociekliwości, możemy poznać między innymi charakter rodziców oraz informacje na temat tego, w jaki sposób szczenięta były socjalizowane. Sytuacja w której hodowca nie pozwoli nam zobaczyć wszystkich szczeniąt lub będzie ukrywał rodziców, powinna wydać nam się wyjątkowo dziwna. Jako przyszli opiekunowie psa, powinniśmy mieć możliwość zobaczenia rodziców oraz rodzeństwa naszego wybranka. Warto wybrać hodowlę FCI – możemy wtedy poznać długi rodowód szczeniaka i mieć pewność, że pies jest czystej rasy. Jeśli chodzi o cenę dogów niemieckich, to w zależności od niektórych czynników, takich jak maść, waha się ona między 5 a 7 tysięcy złotych.
Dog niemiecki – zdrowie
Dogi niemieckie są psami dużymi, co wiąże się z tym, że żyją krócej, niż psy ras małych (średnia długość ich życia wynosi 8-10 lat). Niestety nie zawsze mogą pochwalić się nienagannym zdrowiem. Bywa, że spotyka je śmiertelna choroba, jaką jest skręt żołądka. Żeby jej uniknąć, trzeba pilnować między innymi pory poszczególnych posiłków, a także następujących po nich odpoczynkach (choroba ta przychodzi często podczas szaleństw bezpośrednio po zjedzeniu). Zdarza się również, że psy tej rasy mają problemy z sercem, kośćmi oraz ze stawami (o te ostatnie trzeba dbać szczególnie w wieku szczenięcym). Każdy opiekun doga niemieckiego musi liczyć się z ewentualnymi wizytami kontrolnymi u weterynarzy, dzięki którym choroby można wykryć we wczesnym stadium.
Dog niemiecki – pielęgnacja
Szata doga niemieckiego jest krótka, gęsta, gładko przylegająca do skóry. Ze względu na niewielką ilość podszerstka, nie wymaga codziennej pielęgnacji, jednak warto raz w tygodniu wyczesywać martwy włos, używając do tego miękkiej szczotki (twarda mogłaby podrażnić delikatną skórę). W okresie szczenięcym zwierzę powinno mieć wzmacniane stawy i kości, o czym dokładniej poinformuje weterynarz podczas jednej z wizyt kontrolnych.
Dogi niemieckie to niewątpliwie wyjątkowe psy, które mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi na długie lata, jednak przed kupnem szczeniaka, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, dzięki którym możemy stworzyć mu cudowny dom i cieszyć się jego zdrowiem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wielkość psów tej rasy (mimo że przyczynia się do pięknego wyglądu), może jednocześnie przysporzyć nieco problemów (największym z psów na świecie był właśnie dog niemiecki – Zeus, który mierzył aż 111,8 cm w kłębie!). Dog niemiecki wymaga opiekuna konsekwentnego, który wskaże mu właściwą drogę i w prawidłowy sposób zadba o jego socjalizację. W przypadku tak dużego psa nie można sobie pozwolić na błędy wychowawcze, gdyż ich konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. Jednak dog niemiecki w połączeniu z odpowiedzialnym i cierpliwym opiekunem to bezsprzecznie wspaniały duet!