Samojedy to puchate, białe psy północy, które cieszą się stale rosnącą popularnością jako psy towarzyszące. Wesołe, przyjazne do dorosłych i dzieci, często używane są w dogoterapii. Samojedy wymagają jednak szkolenia i zaspokojenia potrzeb ruchowych, gdyż bywają nie tylko uparte, ale mają również silny instynkt łowiecki.
Spis treści:
Samojed – historia
Nazwa rasy samojed wywodzi się ludu Samojedów, którzy mieszkali w północnej Rosji i Syberii. To właśnie oni używali dużych psów w typie szpica do polowań, ciągnięcia sań czy stróżowania. Czworonogi te musiały żyć obok człowieka w surowym, zimowym klimacie dlatego ich sierść przystosowana jest do tak trudnych warunków atmosferycznych.
Historia samojedów na dobre zaczyna się w XIX wieku, kiedy polarnicy w tracie dalekich wypraw zobaczyli te piękne, białe psy. Kilka z nich importowano wtedy do Wielkiej Brytanii.
Za twórcę rasy i pierwszych linii hodowlanych uważa się polarnika Ernesta Kilburn-Scotta, który rozpoczął kojarzenie białej suki szpica z brązowym psem w podobnym typie. Samojedy po wielu latach hodowli zaczęły pokazywać się na wystawach, począwszy od 1893 roku, a rasa uznana została w 1909 roku.
Wygląd rasy
Samojedy to średnio-duże psy, które dzięki swojej bujnej białej sierści sprawiają wrażenie potężnych i bardzo dostojnych. Samce mierzą około 57 cm w kłębie suki zaś około 53 cm. Ich waga to 20-30 kg u psów i 15-22 u suk.
Samojedy mają bujną szatę, szczególnie na kryzie i ogonie noszonym na plecach, mają głowę w typie szpice, ze stojącymi trójkątnymi uszami. Ich sierść ma gęsty i obfity podszerstek oraz twardszą i gładszą sierść okrywową.
Samojedy występują w umaszczeniu jednolitym: białym, kremowym lub biało- biszkoptowym.
Samojed – cena
Samojedy to rasa psa bardzo modna i popularna jako psy towarzyszące, dlatego chętnych na szczenięta nie brakuje, co podnosi również ich cenę. Są to psy dosyć drogie, bo szczenię w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce kosztuje od 5 do 10 tysięcy złotych.
Samojed – usposobienie psa
Samojedy to psy miłe i towarzyskie, oddane mojemu opiekunowi i jego rodzinie. Nie wykazują agresji do obcych osób ani psów, bardzo lubią dzieci i często używane są w dogoterapii. Wyraz pyska samojedów sprawia wrażenie, jakby psy te ciągle się uśmiechały. Rasa dobrze dogaduje się z innymi psami i nie jest zbyt dominująca, jednak należy pamiętać o socjalizacji samojeda np. na zajęciach psiego przedszkola.
Samojedy to psy, które potrzebują szkolenia i ruchu. Są pewne siebie, ale nie dominujące. Nie charakteryzują się nadmierną lękliwością, jednak jak każde psy północy potrafią czasem mieć swoje zdanie. Dlatego w szkoleniu czworonogów tej rasy nie powinno się stosować kar, awersji i przymusu a uczyć je metodami pozytywnych wzmocnień i poprzez wspólną zabawę.
Samojedy jako psy hodowane obecnie głównie na wystawy nie mają aż tak silnego instynktu łowczego, ale może się zdarzyć, że pies tej rasy zabije kurę lub ucieknie za zwierzyną, dlatego tym bardziej jego szkolenie od szczeniaka jest konieczne.
Samojedy potrafią być szczekliwe, a ich głos jest bardzo dojmujący i dość wysoki, dlatego dla niektórych osób może być on nie do zniesienia.
Hodowla
Samojedy należy kupować w hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce, który jako jedyny prowadzi księgi rodowodowe od początku powstania rasy i gwarantuje jej czystość. Wybierajmy hodowcę, który bada swoje psy np. na dysplazję czy choroby oczu. Szczenię dostanie metrykę urodzenia, na podstawie której wyrobić możemy rodowód w odpowiednim dla nas oddziale. Aby nasz samojed zyskał uprawnienia hodowlane, musi ukończyć minimum 3 wystawy psów rasowych z ocenami doskonałymi. Samojedy nie podlegają próbom pracy ani dodatkowej ocenie charakteru.
Samojed – dla kogo szczeniak?
Samojed nie będzie najlepszym towarzyszem dla osób starszych, gdyż wymaga dużo ruchu i jest silnym psem, który dawniej ciągnął ciężkie sanie, więc bez problemu może przewrócić słabszą fizycznie osobę, kiedy pociągnie ją w pogoni za wiewiórką.
Samojedy świetnie nadadzą się do aktywnych domów z dziećmi, nawet małymi. Ten biały, puchaty pies lubi dzieci i pieszczoty, jest też cierpliwy i wesoły. Rodzic musi jednak zwracać szczególną uwagę na kontakty psa z pociechą i absolutnie nie pozwalać na męczenie czworonoga i traktowanie go jak zabawki, gdyż nawet sympatyczny samojed może ugryźć dziecko w samoobronie. Samojedy co prawda używane są w dogoterapii, ale są to wyselekcjonowane osobniki, które przeszły testy i odpowiednie szkolenie, dlatego pamiętajmy, że nie każdy samojed jest automatycznie psem „do dzieci”.
Samojedy mogą trenować amatorsko psie sporty takie jak obedience, taniec z psem czy nawet agility. Są co prawda powolne i nie są sprinterami, ale lubią uczyć się wspólnie z przewodnikiem nowych rzeczy, mimo że są psami w typie pierwotnym. Psy tej rasy najlepiej sprawdzą się w amatorskich zaprzęgach, bieganiu przy rowerze lub w trakcie joggingu z właścicielem na specjalnym pasie. Chętnie towarzyszyć będą rodzinie w czasie jesienno- zimowych wypraw w góry i do lasu.
Samojed może spać na zewnątrz, zimą jednak potrzebuje ogrzewanego kojca. Nie jest to rasa obronna, więc nie nada się na stróża posesji, może co najwyżej zaalarmować szczekaniem, chociaż ze względu na swój uroczy wygląd może nie budzić w złodziejach respektu.
Samojed – żywienie i pielęgnacja
Samojedy powinny być żywione dobrą, zbilansowaną karmą suchą lub mokrą przeznaczoną do wieku psa. Mogą również być na diecie BARF, jednak jest ona bardzo czasochłonna i trudna do zbilansowania.
Samojedy, szczególnie te żyjące w domu, wymagają sporej pielęgnacji długiej, białej i puchatej sierści. Przyszły właściciel samojeda musi przyzwyczaić się do myśli, że jego jasna sierść będzie na ubraniach, dywanach czy kanapie, szczególnie w okresie intensywnej wylinki. Samojedy należy czesać nawet codziennie szczotką pudlówką, gdyż sierść na portkach czy pod brzuchem może się kołtunić.
Samojed wymagać będzie więcej kąpieli, ze względu na swoją białą sierść, na której mocno widać brud. Najlepiej używać szamponu dla psów białych.
Samojedy mogą mieć rdzawe zacieki pod oczami i przebarwienia jak wszystkie psy w białym kolorze. Może wynikać to z alergii czy złej diety, dlatego o przyczynę warto zapytać lekarza weterynarii. Jeśli nic psu nie dolega, można stosować specjalne suplementy do białej sierści.
Choroby rasy samojed
Samojedy są rasą dość zdrową i żyją zwykle 11-13 lat. Mogą jednak chorować na dysplazję stawów biodrowych, rzadziej łokciowych. Mogą zdarzyć się choroby oczu takie jak PRA czy katarakta. Pamiętajmy, że dobry hodowca bada swoje psy, nawet jeśli nie jest to wymagane do otrzymania uprawnień hodowlanych i tylko od takich osób kupujmy szczenięta.