Spis treści:
Papuga falista (łać. Melopsittacus Undulatus)
Charakterystyka
Są to małe ptaki, z bardzo mocnym dziobem i ostrymi pazurkami. Długość papugi falistej od dzioba do ogona wynosi około 20 centymetrów. Papuga falista to ptak pochodzący z Australii. Zamieszkuje środkową część kontynentu. Papugi faliste żyją w dużych stadach i prowadzą wędrowny tryb życia. Przemieszczają się głownie w poszukiwaniu pożywania.
Na wolności żyją około 7-8 lat, aczkolwiek stanowią bardzo liczną populację, dzięki czemu nie grozi im wyginięcie. Średnia długość życia papugi falistej w niewoli nie przekracza 13 lat.
Podstawową barwą upierzenia papugi falistej jest kolor jaskrawo-zielony. Dzięki genetycznym modyfikacjom hodowcom udaje się uzyskać niebieski kolor piór – obecnie najpopularniejszy.
Bardzo łatwo rozróżnić płeć naturalnie ubarwionych osobników. Samiczki mają jaśniejszą woskówkę – w kolorze beżu, szarości ewentualnie jasnoniebieską. Samce mają ciemnoniebieską woskówkę.
Żywienie
Na wolności papugi faliste odżywiają się głownie ziarnami traw, owocami i roślinami zielonymi. W hodowli można je karmić gotowymi mieszankami oferowanymi przez sklepy zoologiczne. Podstawą ich diety powinno jednak być proso, owies, kanar. Bardzo smakują im również nasiona roślin oleistych, jednak należy ograniczać ich ilość. Ważne jest dokarmianie papużek świeżą trawą. Oprócz tego warto podawać im: gwiazdnicę, mniszek, różne chwasty, np. dzikie proso. Nalży podawać im również warzywa i owoce takie jak: jabłka, marchew, wiśnie i czereśnie. Bardzo ważnym pokarmem dla papużek falistych jest skiełkowane ziarno. W okresie lęgowym wskazane jest podawanie roztartego ugotowanego na twardo jajka. Mozna też stosować tzw. sepię czyli szkielety mątw z morza martwego.
W okresie pierzenia warto podawać im odpowiednie witaminy dostępne w sklepach zoologicznych.
Wymagania
Papużki faliste nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Należy zapewniać papużkom przynajmniej raz dziennie dostęp do świeżej wody i pożywienia. Jest to uzależnione od ilości posiadanych papug. Im więcej ptaków tym większe zapotrzebowanie.
Klatka powinna być przestronna, ustawiona w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy.
Klatkę należy sprzątać codziennie, a kuwetę przynajmniej razy w tygodniu,. Przy myciu klatki warto pamiętać o tym, żeby raz na miesiąc ją wyparzyć. Papugi faliste nie powinny być przez cały czas zamknięte w klatce, należy umożliwić im latanie po mieszkaniu, oczywiście przy zamkniętym oknie. Papużki faliste lubię kontakt z ludźmi, powinny też mieć zabawki, którymi będą mogły się bawić.
Istotne jest to, żeby papużki nie były narażone na przeciągi i duże zmiany temperatur.
Cechy charakteru
Papużki faliste są bardzo towarzyskimi i przyjaznymi ptakami, dlatego hodując je w domu najlepiej kupić od razu dwie. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela i bardzo łatwo je oswoić. Są energiczne i uwielbiają zabawy.
Rozmnażanie
Tak naprawdę nie potrzeba wiele, żeby doprowadzić lęgów papużki falistej. wystarczy dobrana para i odpowiednie warunki. Papużki szybko osiągają dojrzałość płciową – w wieku około 4 miesięcy, jednak lepiej odczekać jeszcze klika miesięcy z rozpoczęciem lęgów, ponieważ tak młoda papużka może mieć problem ze zniesieniem jaj.
Budka dla pojedynczej parki powinna mieć wymiary 15x15x20 cm. Dno powinno być wyłożone niewielką ilością wiórów, które papużka będzie mogła wyrzucać podczas czyszczenia budki. Jeśli jej tego nie zapewnimy to może zniszczyć budowlę dziobem. Przed przystąpieniem do rozmnażania ptaków należy ptaszkom zwiększyć podaż minerałów – zwłaszcza wapnia, owoców, zieleniny, kiełków nasion. Taka dieta zachęca je do lęgów. Samica zaczyna się interesować budką po około 2 dniach od jej założenia. Po około tygodniu samiec zaczyna świergotać i karmić samice. Po około dwóch tygodniach rozpoczyna się znoszenie jaj. Samica nie opuszcza wcześniej zniesionych jaj. Po około trzech tygodniach od pierwszego zniesienia możemy ponownie umieść wióry w budce – teraz już samiczka ich nie wyrzuci. Okres inkubacji wynosi około 18 di. Po tym czasie w odstępach dwudniowych zaczynają wylęgać się młode. Na początku pisklęta są ślepe i nagie. Podczas odchowu młodych należy podawać najbardziej różnorodny pokarm: zieleninę, owoce, warzywa, kiełki i roztarte jajo. Młode będą przebywały w budce około miesiąca, po tym czasie zaczną wychodzić z budki, ale przy rodzicach powinny być jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie. Pierwsze pierzenie młodych następuje po około dwóch trzech miesiącach od opuszczenia budki.
Oswajanie
Bardzo łatwo jest oswoić papużki faliste, głównie ze względu na to, że od urodzenia przebywają między ludźmi. W przypadku posiadania dwóch papużek najlepiej oswoić najpierw jedną a później drugą. Jest to ważne ze względu na tpo, że kiedy jedna zobaczy że jej towarzyszka ufa ludziom, to ona też będzie. Najłatwiej jest oswoić młode osobniki. W celu oswojenia papużki należy usunąć z jej otoczenia wszystkie przedmioty, które mogą ją rozpraszać, powinna interesować się ludźmi a nie zabawkami. Celem oswojenia papużki falistej powinniśmy zacząć do niej przemawiać najlepiej jedno słowo, na przykład jej imię, podczas tej czynności należy podawać jej na patyku jakiś smakołyk. Po około miesiącu możemy zacząć podawać papużce smakołyki z ręki. Po jakimś czasie ptaszek powinien zacząć sam wchodzić nam na rękę. Kiedy uda się to osiągnąć możemy wyjąć ją z klatki i przejść się z nią po pokoju. Po jakimś czasie papużka może przebywać w pokoju po za klatką coraz dłużej. Na tym etapie mogą pojawić się problemy z przekonaniem papugi do powrotu do klatki. Żeby zmusić ją do powrotu zastosować podstęp w postaci smakołyka położonego w klatce.
Należy pamiętać, że podczas oswajania papużki falistej trzeba być cierpliwym i delikatnym. Nie można łapać ich do rąk, ponieważ możemy doprowadzić do tego, że straci do nas zaufanie.
Papużki faliste to bardzo przyjemne i energiczne ptaszki. Nie są wymagające, przez co są idealne dla początkujących hodowców. Co ważne najlepiej kupić od razu parkę, bardzo lubię towarzystwo.