Spis treści:
Nauka sikania do kuwety – jak nauczyć kota tej czynności?
W wychowywaniu kota, trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów jego życia. Dbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe oraz akceptowalne zachowanie kota jest wymagającym zadaniem. Czasami dużym wyzwaniem jest to, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Wiele kotów nie potrzebuje w tym zakresie żadnej pomocy – od razu uznają wypełnioną piaskiem kuwetę za najlepsze miejsce do wypróżniania. Ale niektóre małe kotki oraz takie, które przeszły w swoim życiu jakieś traumy, miewają z tym problem. Aby im pomóc, warto przenosić je do kuwety w momentach, gdy kociak przygotowuje się do załatwienia potrzeby – zazwyczaj po posiłkach czy rano. Pamiętaj, by zapewnić mu prywatność. Oraz o tym, że kuweta musi być odpowiednio dobrana do potrzeb twojego zwierzęcia.
Wybór kuwety – jakie rodzaje kuwet są dostępne?
Jeżeli zapewniasz zdrowemu kotu wszystkie warunki, a ten wciąż nie ma ochoty na załatwianie się w kuwecie, sprawdź, czy ma wystarczająco dużo żwirku. Koty lubią mieć szerokie możliwości zakopywania. Nie przyniosło to efektu i już naprawdę nie wiesz, jak nauczyć kota sikania do kuwety? Spróbuj zmienić kuwetę. Może być ona za mała lub pod jakimś innym względem nie pasować akurat twojemu kotu. Na szczęście na rynku jest już sporo różnych rodzajów kuwet.
Kuwety otwarte
Najprostszy rodzaj to kuweta otwarta. Przypomina ona nic innego, jak miskę. Występuje w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach – w sklepach można spotkać na przykład narożną. Może mieć wyższy lub niższy próg. Gdy zupełnie nie wiemy, jak nauczyć kota korzystania z kuwety – zaczynamy właśnie od tego typu kociej toalety. Musimy pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni rozmiar. Lepiej, by była większa, niż za mała. Korzystać z niej będzie potrafiła większość kotów. Niestety, używanie takiej kuwety, wiąże się z przykrym zapachem oraz bałaganem spowodowanym wysypywaniem żwirku przez kota.
Kuwety zamknięte
Kuweta zamknięta niweluje właśnie największe wady, które towarzyszą życiu z kuwetą otwartą. Zatrzymują one zapach, a ich budowa zapobiega rozsypywaniu i roznoszeniu po mieszkaniu drobinek żwirku. Taka kuweta nie sprawdzi się przy każdym kocie. Niektóre mogą uznać, że jest im za ciasno. Brak poczucia bezpieczeństwa sprawi, że kot może przestać korzystać z takiej kuwety. Zamknięte kuwety nie są też najlepszym sprzętem dla kota, który dopiero uczy się jak się załatwiać. Może być za to świetnym rozwiązaniem dla tych kotów, które do załatwiania się potrzebują dużo prywatności.
Przesiewowe kuwety
Kuweta przesiewowa to rodzaj kuwety z kratkowanym dnem, na które wypróżnić ma się zwierzę. Żwirek znajduje się w specjalnej szufladce pod dnem.
Samoczyszczące kuwety dla kota
Samoczyszcząca kuweta to taka, która automatycznie (za pomocą czujnika ciepła lub wagi) wyczuwa, że odbyła się w niej już kocia wizyta. Po wyjściu kota, specjalny mechanizm zbiera wszelkie nieczystości do drugiego pojemnika. To bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli kotów.
Jaki żwirek do kuwety?
Po wybraniu odpowiedniej kuwety, trzeba rozsądnie dobrać też żwirek. Zwłaszcza, jeśli wciąż nie do końca wiemy, jak nauczyć kota robić do kuwety. A możliwości po raz kolejny jest wiele. Bardzo popularny jest żwirek niezbrylający się. Pochłania on bardzo duży wilgoci i maskuje nieprzyjemny zapach. Jednak trzeba go bardzo często w całości wymieniać, jest to rozwiązanie nieekonomiczne. Inaczej wygląda to przy żwirku zbrylającym się. Ma on takie same zalety, jak jego poprzednik, ale do tego zbryla się przy kontakcie z cieczami, łatwo więc odnaleźć zanieczyszczenia. Do wyboru na sklepowych półkach mamy również żwirki takie, jak: bentonitowy (z naturalnej skały), drewniany (trociny lub pelet) i silikonowy. Każdy z nich ma swoje zalety, ale nie każdy będzie z łatwością zaakceptowany przez kota.
- Imię dla kota – baza imion
- Ile trwa ciąża u kota?
- Devon Rex
- Jak odrobaczać kota?
- 10 ciekawostek o kotach
- Jak odróżnić kota od kotki?
Gdzie ustawić kuwetę?
Ustawienie kuwety to istotne zagadnienie przy planowaniu, jak nauczyć kota kuwety. Musi być to miejsce prywatne, ale dobrze mu znane. Poza tym powinno być cały czas dla niego dostępne. Najbardziej popularną opcją w polskich mieszkaniach jest chyba stawianie kotu kuwety w łazience. Gdy mamy problem z kotem, który załatwia się poza kuwetą, ale cały czas w okolicach jednego miejsca, warto rozważyć czy jest istnieje możliwość postawienia kuwety na stałe właśnie tam. Warto zadbać o to, by kuweta z jednej strony była zabezpieczona – dotykała ściany czy jakiegoś mebla. Kot będzie wtedy czuł się bezpieczny, gdyż nie będzie możliwości zaatakowania go od tyłu.
Czy kot musi używać kuwety?
Nauczenie kota, jak korzystać z kuwety to podstawowa czynność, jedna z pierwszych do wykonania tuż po przygarnięciu nowego członka rodziny. Dlaczego? Dlatego, że jeśli kot ma być całkowicie bezpieczny, musi być zwierzęciem niewychodzącym. A bardzo rzadko sytuacja układa się tak, że możliwe jest wyprowadzanie kota za potrzebą za każdym razem. Zdarza się, że zdrowe koty wypróżniają się nawet dziesięć razy dziennie. Dlatego, aby umożliwić sobie wygodne, a kotu -normalne życie – należy do jego nawyków, jak najszybciej wprowadzić kuwetę.
Jak czyścić kuwetę?
Wszystko zależy od poziomu zabrudzeń. Kał powinno się usuwać z kuwety codziennie, najlepiej możliwie na bieżąco. Jeżeli chodzi o mocz, używając żwirków zbrylających, warto postępować podobnie – jak najszybciej pozbywać się nieczystości i w wolne miejsca dosypać odpowiednie ilości żwirku. Raz na dwa tygodnie warto wyrzucić cały żwirek, a kuwetę gruntownie wyczyścić. Najlepiej specjalistycznym środkiem lub przynajmniej mocnym detergentem z wodą.
Jak często załatwia się kot?
Pod tym względem wiele zależy od kota i warunków jego życia. Czyli tego, czy je zdrową dla niego karmę i w jakich ilościach oraz jaką ma przemianę materii. Generalnie jednak statystyczny kot w ciągu dnia może odbyć od ośmiu do dziesięciu wizyt w kuwecie, przy czym aż trzy razy może oddawać stolec. Do weterynarza warto zabrać kota, który nagle zmienił częstotliwość załatwiania się oraz takiego, który potrafi korzystać z kuwety, ale nagle zaczął załatwiać się w nieodpowiednich miejscach.