Spis treści:
Pies Karelski – charakterystyka
Karelski pies na niedźwiedzie jest zwierzęciem myśliwskim pochodzącym z Finlandii. Uważa się, że klan szpiców myśliwskich pochodzi ze Skandynawii. Karelski pies na niedźwiedzie wygląda jak wilk ze względu na swoje umięśnione ciało i spłaszczony pysk. Rasa ta ma silną osobowość, ale jest łagodna w stosunku do dzieci i osób starszych. Pies ten potrzebuje jednak stanowczego właściciela, który utrzyma go w ryzach. Karelski pies na niedźwiedzie potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do codziennego biegania i zabawy. Rasa była stworzona do polowań, dlatego oprócz łowów, czworonóg ten jest nastawiony na rywalizację z innymi zwierzętami oraz jest bardzo aktywny w pogoni za ptactwem.
Karelski pies na niedźwiedzie – historia rasy
Karelski pies na niedźwiedzie został odkryty w 1920 roku w Finlandii. Psy na niedźwiedzie to doskonali łowcy, ponieważ dzięki swojej budowie ciała i zwinności doskonale radziły sobie ze zwierzyną. Ponieważ był używany do polowania na niedźwiedzie, pies został tak nazwany ze względu na swoje umiejętności. Podczas II wojny światowej wielu przedstawicieli tej rasy wyginęło i tylko kilka, szacowanych na mniej niż 40, pozostało w Finlandii. Po tym, jak rasa została prawie wymarła, dołożono wszelkich starań, aby ją utrzymać. W latach 60. XX wieku psy zostały przeniesione z Finlandii do Szwecji, gdzie wzbudziły duże zainteresowanie i entuzjazm wielu hodowców. Jednak pomimo kłopotów, obecnie w Polsce wykorzystywanych jest wiele psów rasy niedźwiedź karelski, które polują na dziki i ptaki. W krajach skandynawskich zaś na łosie i inne dzikie zwierzęta.
- Wyżeł weimarski
- Staffordshire bull terrier
- Owczarek australijski
- Samojed
- Biały owczarek szwajcarski
- Akita Inu
Karelski pies na niedźwiedzie – opinie
Karelski pies na niedźwiedzie posiada bardzo dobre opinie. Jest on psem spokojnym i zrównoważonym. Choć jest bardzo silnie związany ze swoim właścicielem, nie czuje potrzeby nachalnego i ciągłego wyrażania uczuć i emocji. Potrafi być bardzo przyjazny lecz nie wykazuje zbyt wielkich wybuchów emocjonalnych. Karelski pies na niedźwiedzie bardzo chroni swoją przestrzeń oraz potrzebuje własnego bezpiecznego konta, w którym nikt nie będzie go niepokoił.
Karelski pies na niedźwiedzie – szczeniak
Szczeniaki karelskiego psa na niedźwiedzie, podobnie zresztą jak wszystkie szczeniaki psów – są bardzo ruchliwe i aktywne. Od maleńkości powinny być socjalizowane zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. W przeciwnym razie mogą w dorosłym życiu być zbyt agresywne wobec innych psów. Pies powinien również od urodzenia być przyzwyczajony do wyczesywania sierści. Psy rasy karelskiej mają dosyć trudny charakter, dlatego od szczeniaka potrzebują stanowczego prowadzenia przez doświadczonego opiekuna, zarazem właściciela. Dorosłe osobniki płci męskiej mierzą około 57 centymetrów, natomiast suczki karelskie są nieco niższe i osiągają wysokość około 52 centymetrów.
Karelski pies na niedźwiedzie – charakter
Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzak z natury bardzo samodzielny, niezależny i dosyć uparty. Nie jest on najlepszym kompanem do towarzystwa, zwłaszcza dla ludzi. Dlatego decydując się na zakup psa, raczej pies karelski nie będzie najlepszym wyborem. Pies tej rasy potrzebuje przestrzeni i samotności, nie lubi przebywać w towarzystwie człowieka i trzeba to uszanować. Pies karelski ma silny charakter, dlatego doskonale radzi sobie w stresowych sytuacjach oraz podczas polowań. Jest też wytrzymały fizycznie poprzez umięśnioną budowę ciała. Karelski pies na niedźwiedzie ma usposobienie dosyć łagodne, szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach, lubi dzieci, jest spokojny i przyjazny. Rasa ta potrzebuje dużo aktywności fizycznej.
Żywienie psa karelskiego
Żywienie psa tej rasy powinno być podawane na zasadzie pełno porcjowym pokarmie gotowym. Należy też stosować dietę złożoną z posiłków suchych i mokrych, czyli mieszaną, ale w równych proporcjach. Jeśli pies jest bardzo aktywny, w takim przypadku można podawać mu pokarm w większości złożony z suchej karmy, czyli chrupek lub granulek. Są one o wiele bardziej kaloryczne niż karma mokra. Dodatkowo sucha karma pomaga utrzymać zdrową higienę jamy ustnej zwierzaka. Karma mokra natomiast wspiera utrzymanie szczupłej sylwetki psiaka. Pomaga również odpowiednio nawodnić jego organizmu, poza tym jest bardzo atrakcyjna pod względem zapachowym i zwierzak chętnie będzie ją konsumował. Należy też dbać o to, aby pies miał stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej.
Pielęgnacja psa karelskiego
Pies karelski powinien być czesany szczotką lub metalowym grzebieniem, co drugi dzień, natomiast kiedy jest w okresie linienia – wyczesywanie powinno odbywać się częściej. Poza tym obowiązkowe jest codzienne szczotkowanie zębów, jak w przypadku każdej innej rasy psów. Ważne również jest prawidłowe czyszczenie uszu, które powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Pazury należy przycinać raz na 3 tygodnie, jeśli nie ścierają się one samoistnie.
Ile kosztuje karelski pies na niedźwiedzie?
Cena karelskiego psa na niedźwiedzie jest dosyć wysoka, ponieważ w jej skład wchodzi wiele kosztów ponoszonych przez samych hodowców tej rasy. Są to, między innymi: opieka weterynaryjna osobników obu płci, jednak opieka ta jest bardziej wymagająca i skupiona w przypadku suk – one potrzebują więcej uwagi od urodzenia, po ciążę i okres karmienia. Wysoki koszt psów karelskich wynika też z prawidłowo zoptymalizowanej diety, stałej opieki nad młodymi oraz czasu poświęconego na tresowanie i opiekę psów, a także ich socjalizację. Cena dorosłego zwierzaka waha się od 3000 do 5000 złotych.
Jak ten pies poluje na niedźwiedzie?
Pies karelski poluje wyłącznie na duże zwierzyny, takie jak, np.: niedźwiedzie, dziki, łosie. Kareliany mają duże charakterystyczne uszy, bardzo dobrze rozwinięte, dzięki którym wychwytują najcichszy szelest i dźwięk wydawany przez zwierzynę. Dzięki temu mogą zwinnie zapolować na ofiarę, tropiąc ją swoim doskonałym węchem i szczekając na znak zdobycia zwierzyny, aby poinformować o tym myśliwego. Pies karelski podczas polowania zachowuje spokój i nie atakuje od strony głowy.
Jak długo żyje karelski pies na niedźwiedzie?
Długość życia psów rasy karelskiej waha się od 11 do 13 lat.