Rottweiler – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

Rottweilery to psy, które nie cieszą się dobrą opinią, a przez wielu uważane są za agresywne. W rzeczywistości to niezwykle inteligentne i pracowite zwierzęta, które nie lubią bezczynności. Lubią wysiłek, jasno określone zadania i pewnych siebie właścicieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej pięknej i niesłusznie owianej złą sławą rasie psów koniecznie przeczytaj nasz krótki tekst.

Historia powstania rasy

Rottweilery to psy o niezwykle ciekawej i niejasnej historii. Przypuszcza się, że przodkowie rasy byli znani już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdzie psy te towarzyszyły wędrującym legionom pilnując dobytku, bydła i ludności przed najazdem dzikich hord. Wiadomo, że w 74 roku zawitały razem z żołnierzami Cesarstwa nad rzekę Neckar, gdzie skrzyżowano je z tamtejszymi psami dając początek czemuś na kształt współczesnych Rottweilerów. Już wtedy zwierzęta te wzbudzały duży respekt a opinie o nich były raczej nieprzychylne. Ówczesne Rottweilery zajmowały się głównie obrona dobytku właścicieli oraz do przenoszenia pieniędzy w sakwach zawieszonych przy szyi. Psy te były również zatrudniane do pomocy lokalnym rzeźnikom.

Niestety z biegiem lat i postępem nowoczesności Rottweilery straciły swoją pozycję oraz pracę, co nieomal doprowadziło do wymarcia rasy. Na szczęście znalazło się kilku miłośników tej rasy, którzy zajęli się jej podtrzymaniem, czego rezultatem było pokazanie Rottweilera na wystawie kynologicznej w 1882 roku. Niedługo potem, w 1907 roku założono Niemiecki Klub Rottweilera, który w 1921 roku przeobraził się w Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera. Równocześnie pracowite usposobienie tej rasy zostało zauważone przez policję i wkrótce Rottweilery oficjalnie uznano za policyjne psy służbowe.

W Polsce pierwsze psy tej rasy spotykano jeszcze przez II Wojną Światową, jednak największy rozkwit zainteresowania Rottweilerami przypada na lata 80-te. Co ważne, by posiadać psa tej rasy należy mieć w naszym kraju specjalne pozwolenie, gdyż znajdują się one na liście psów agresywnych.

 

Charakterystyka rasy

Nie należy się oszukiwać, hodowla Rotteweilerów to nie zadanie dla każdego. Psy te wymagają konsekwentnego a przede wszystkim rozważnego właściciela. Rasa wyróżnia się silnym popędem walki i sporym poczuciem własności, jednak odpowiednio pokierowany Rottweiler będzie kochał właściciela i wszystkich domowników. Odpowiednio ułożony szczeniak w przyszłości zaakceptuje również wszystkich gości będąc równocześnie uważnym wartownikiem i obrońcą domu. Wysoki próg pobudzenia tych psów sprawia, że nie jest łatwo wyprowadzić je z równowagi, jednak gdy już to nastąpi reagują szybko i dosyć gwałtownie.

Usposobienie Rottweilerów sprawia, że przez lata były one uważane za psy nie nadające się do domów z dziećmi. Opinie te są, jednak mocno krzywdzące, bowiem psy te świetnie dogadują się z dziećmi. Ich natura nakazuje im bronić słabszych członków stada, dlatego są świetnymi opiekunami dla najmłodszych członków rodziny. Niestety ich niezwykłą czujność może sprawiać, że psy te będą uważać postronne osoby za zagrożenie, dlatego warto nakierowywać Rottweilera już od najmłodszych lat i nigdy nie pozostawiać go samego z dziećmi.

Silny charakter i instynkt Rottweilera sprawia, że jest to rasa dla konsekwentnego, spokojnego i asertywnego właściciela, który potrafi utrzymać swoje nerwy na wodzy. Co ważne, psy tej rasy wyróżniają się sporym dymorfizmem płciowym, co oznacza, że suki są zdecydowanie spokojniejsze i łatwiejsze w hodowli.

Wygląd rasy

Rottweilery są psami średniej wielkości i mocnej, zwartej budowie. Osiągają do 68cm w kłębie przy średniej wadze od 50 do 60 kg. Suki są przy tym zdecydowanie lżejsze niż osobniki męskie. Rottweiler charakteryzuje się szeroką głową, dobrze zbudowaną szczęką i oczami w kształcie migdałów. Jego uchy są szeroko sadzone dzięki czemu pies sprawia wrażenie jeszcze bardziej umięśnionego i szerokiego. Sierść Rottweilera jest krótka i dosyć szorstka w dotyku. Umaszczenie tej rasy to czerń z intensywnymi brązowymi podpaleniami na policzkach, kufie, podgardlu, kończynach oraz okolicach oczu i ogona. Mimo dużej wagi oraz niezwykle masywnej budowy są to psy niezwykle zwinne. Poruszają się w sposób płynny i harmonijny. Są zdecydowanie szybkie i nie boją się pościgów. Co ciekawe dawniej panował zwyczaj obcinania tym psom ich średniej długości ogona. Obecnie jest to zabieg zakazany na terenie całego kraju.

Zdrowie rady i jej pielęgnacja

Rottweilery są psami, które zdecydowanie wolą zimniejsze miesiące. Latem głównie leżą lub pływają w wodzie. Podobnie jak większość dużych psów mają pewne predyspozycje do dysplazji stawów łokciowych i biodrowych, dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan u weterynarza. Szczeniak tej rasy może być wrażliwy na parwowirozę, czyli wirusowe zapalenie jelit, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień psa.

Rottweilery lubią jeść. Mają przy tym tendencję do tycia, dlatego ich dieta powinna być dobrze zbilansowana. Ważne by zawierała odpowiednie ilości białka oraz preparaty wapniowo-witaminowe oraz minerały chroniące stawy tych sporych zwierząt. Dorosły pies powinien dostawać jedzenie w co najmniej dwóch porcjach, po których powinien odpoczywać przez około godzinę.

Pielęgnacja tych psów na szczęście nie należy do skomplikowanych. Krótka szata sprawia, że wystarczy wyczesywać go raz na jakiś czas a w okresie wymiany okrywy włosowej ( ok 2 razy do roku) można to robić codziennie. Psy te kąpiemy w razie potrzeby, jednak niezbyt często. Systematycznie należy sprawdzać uszy, przemywać oczy oraz skracać pazury, o ile pies sam ich sobie nie ściera.

Cena psa tej rasy

Hodowla i wychowanie Rottweilera to dosyć trudne zadanie. Wymaga sporo uwagi, zaangażowani i samodyscypliny, w przeciwnym razie możemy spodziewać się psa, który w przyszłości może wykazywać agresję i brak pokory. Nic więc dziwnego, że cena za Rottweilera z rodowodem ZKwP to minimum 2500zł. Szczeniak z renomowanej hodowli to koszt od 3500 do 7000zł, jednak mamy tu pewność odpowiedniego wychowania i ułożenia już od pierwszych dni życia pieska.