Nowofundland to olbrzym o wielkim sercu, którego umiłowanie do pływania czyni go nie tylko aktywnym kompanem, ale i ratownikiem ludzkiego życia. Te czarne, puchate psy są piękne i dostojne i pewne siebie będą wspaniałym wiernym towarzyszem każdego, kto da im swoje serce i pozwolić sobie może na utrzymanie tak dużego psa.
Spis treści:
Historia rasy
Nowofundlandy, tak jak landseery czy retrievery, są potomkami wymarłej już rasy z St. Johns w Kanadyjskiej Nowej Funlandii. Według różnych źródeł są one potomkami psów rybaków Hiszpańskich, którym pomagały wyławiać z wody sieci, są również podobne do psów przywiezionych przez wikingów, które pomagały w polowaniu na niedźwiedzie.
Oczywiście są to tylko protoplaści dzisiejszych nowofundlandów, jako że w tamtym okresie nie prowadzono ksiąg rodowodowych a rozród ich nie był dokumentowany, nie możemy przypisywać dzisiejszym psom tak odległych przodków.
Rasa i jej wzorzec zostały zarejestrowane w 1886 roku. Psy przywożone do Europy były bardziej różnorodne, czasem miewały nawet szorstką sierść i aby osiągnąć obecny wygląd nowofunlandy prawdopodobnie krzyżowano je z mastifami i niektórymi spanielami.
W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się w latach 50 XX wieku.
Wygląd
Nowofundlandy to psy rasy olbrzymiej ważące nawet w przypadku samców 60-70 kg a w przypadku suk 50-60 kg. Mają około 70 cm wzrostu.
Ich gęsta, czarna sierść pokrywa silne i masywne ciało o prostokątnym kształcie. Nowofundlandy są psami wielkimi, ale nie powolnymi. Jak na swoją wagę i wzrost to zwierzęta bardzo elastyczne i zwinne, które świetnie znoszą trudne warunki atmosferyczne.
Ich dopuszczalne umaszczenia to jednolite: czarny, brązowy wątrobiany i niejednolite ich wersje z białymi łatami.
Biało czarne nowofundlandy, które w Europie kontynentalnej uznawane są za osobną rasę to landseery.
Charakter
Nowofundlandy to psy zrównoważone i przyjazne, dlatego pomimo swojego budzącego respekt wyglądu i wzrostu nie najlepiej nadają się na stróży. Są zwykle radosne i chętnie witają się z nowo poznanymi ludźmi i psami, ale przy tym ich interakcje są delikatne i łagodne.
Nowofundlandy znane są ze swojego umiłowania do wody i pływania. Dawniej pomagały rybakom w wyciąganiu sieci z rybami na ląd czy nawet ciągnięciu łodzi. Obecnie użytkowane w ratownictwie morskim pomagają wyciągać tonących ludzi z wody. Jako psy duże, masywne i silne do tego przyjazne i kochające pływać sprawdzają się w tej pracy doskonale a ich trening polega jedynie na pielęgnowaniu i ukierunkowaniu tej aktywności.
Często też, ze względu na swoją siłę użytkowane są sportowo jako psy ciągnące sanie, wózki i ładunki.
Dla kogo pies rasy nowofundland?
Nowofundlandy to psy, które ze względu na swoją masę nie nadają się najlepiej dla osób starszych, szczególnie mieszkających w bloku. Oczywiście, przy odpowiedniej dawce ruchu i aktywności mogą żyć w bloku, zajmują jednak sporo miejsca. Nie jest to rasa stróżująca dlatego jako obrońca mieszkania nie powinien stanowić zagrożenia dla obcych.
Psy tej rasy będą świetnymi towarzyszami rodzin, akceptują bowiem dzieci i ze względu na swój zrównoważony charakter nie obawiają się ich krzyków i nieprzewidywalnych ruchów. Pies tak duży zniesie o wiele lepiej przypadkowe szturchnięcie czy nadepnięcie przez małe dziecko, a ich łagodność sprawia, że dobrze dogadują się z maluchami. Należy jednak pamiętać, że to rodzić ponosi odpowiedzialność za odpowiednie pokazanie dziecku jak dotykać psa i by go nie zamęczać. Każdy pies przy zbyt natrętnym zachowaniu dziecka, które nie zna sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psa kiedy ten czuje dyskomfort, może zostać zmuszony do pokazania zębów.
Nowofundlandy będą dobrymi towarzyszami osób średnio aktywnych, być może nie są to najlepsze psy do bardzo wyczynowych wędrówek w góry latem, ale zimą i jesienią na pewno zniosą średniej długości wycieczki. Nowofundlandy pokochają swoich opiekunów za regularne wypady nad wodę połączone z intensywnym pływaniem.
Nowofundlandy również ze względu na swoją masę i prawdopodobne choroby wymagające leczenia ortopedycznego są dosyć kosztowne w utrzymaniu dlatego należy mieć to na uwadze planując budżet na utrzymanie psa.
Zobacz też: Imiona dla psów
Hodowla
Pies rasy nowofundland powinien być kupiony z legalnie działającej hodowli psów rasowych, która dba o rodziców miotu i szczenięta. Czerwonym światłem dla kupującego powinny być psy uwiązane na łańcuchu czy brak możliwości zobaczenia matki szczeniąt lub w ogóle warunków w jakich są trzymane psy w hodowli. Jeśli rodzice szczeniąt nie mają wykonanych podstawowych badań na dysplazję lepiej poszukać innej hodowli.
Najlepiej psa rasy nowofundland kupić w hodowli działającej w Związku Kynologicznym w Polsce (w skrócie ZKwP), który należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI, gdyż są to organizacje międzynarodowe prowadzące najstarsze księgi rodowodowe i tylko w nich z całą pewnością prześledzić możemy wszystkich przodków naszego psa od momentu rejestracji rasy.
Cena
Cena psów rasy nowofundland, w zależności od osiągnięć rodziców szczeniąt czy to użytkowych czy wystawowych wahać się może od 3 do 8 tysięcy złotych.
Żywienie i pielęgnacja
Żywienie dorosłych nowofundlandów nie różni się specjalnie od żywienia innych psów. Ze względu na swój wzrost i szybki rozwój kośćca szczenięta i psy rosnące powinny być żywione karmą dobrej jakości przeznaczoną dla dużych ras, gdyż każdy ubytek w diecie i zaburzenia proporcji witamin i minerałów mogą przyczyniać się do nieprawidłowego wzrostu. Konsultacja z lekarzem weterynarii ortopedą jest bardzo wskazana w okresie intensywnego wzrostu nowofundlandów, by sprawdzić czy nie rozwija się np dysplazja bioder lub łokci. Lekarz może zalecić stosowanie suplementów na stawy takich jak małż nowozelandzki, czarci pazur, glukozamina, chondroityny czy kolagen zależnie od przeznaczenia.
Nowofundlandy nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym czesaniem, przycinaniem pazurów i okazjonalną kąpielą.
Choroby rasy
Psy rasy nowofundland, jak większość psów ras olbrzymich, żyją 10-12 lat.
Najczęstszą chorobą nowofundlandów jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, dlatego należy kupować szczenięta po przebadanych rodzicach mających wynik A lub B. Nowofundlandów ukończenia minimum 2 roku życia nie wolno forsować zbyt długimi wędrówkami, chodzeniem po schodach w dół, unikać należy śliskich nawierzchni, gwałtownych zatrzymań i upadków, które mogą się pojawia w przypadku np rzucania piłki. Absolutnie nie wolno rosnącym psom skakać wysoko np do zabawki czy patyka gdyż wszystkie urazy mogą pogłębiać dysplazję bioder i inne problemy ortopedyczne.
Nowofundlandy mają tendencję do skrętu żołądka dlatego nie powinny pływać czy biegać do 2-4 godzin po posiłku. Jeśli po jedzeniu pies zachowuje się dziwnie: ma wzdęty brzuch, próbuje wymiotować, ale nie może, chodzi niespokojnie, odczuwa duży ból należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, gdyż przy skręcie żołądka każda chwila może zadecydować o tym czy uda się uratować życie psa.
Opinie
Nowofundlandy to psy łagodne, towarzyskie i wierne swojemu opiekunowi. Ich umiłowanie do pływania sprawia, że są psami użytkowymi i należy zapewnić im odpowiednia ilośc szkolenia i ruchu. Świetnie sprawdzają się w wodnej pracy ratowniczej na całym świecie, ale będą też doskonałymi kompanami rodziny z dziećmi. Ze względu na swój olbrzymi wzrost są drogie w utrzymaniu i wymagają szczególnej uwagi w trakcie rozwoju ze względu na tendencję do dysplazji.