Setery irlandzkie to bardzo znana w Polsce rasa psów myśliwskich, które urzekły nas swoim przyjaznym charakterem i przepiękną lśniącą sierścią w kolorze kasztanowym. Niezbyt łatwy w szkoleniu seter irlandzki to szalony optymista, kochający biegać i węszyć górnym wiatrem. Pies ten będzie świetnym kompanem sportowców i aktywnych rodzin, ale pamiętajmy o jego myśliwskich korzeniach i drzemiącym w nim instynkcie.
Spis treści:
Seter irlandzki – historia rasy
Setery irlandzki pojawiają się na kartach historii od setek lat, a ich nazwa pochodzi od Setting spaniela, gdzie „to set” oznacza po angielsku kłaść się, wystawiać. Przodkowie dzisiejszych seterów to psy myśliwskie wystawiające ptaki na polowaniach. Czworonogi te zarówno wtedy, jak i współcześnie miały skradać się w zaroślach i po wywęszeniu ptaka wystawiały je, kładąc się lub stojąc, myśliwi zaś mogli podejść i zarzucić na nie sieć.
W genach seterów znajdują się rasy takie jak: spaniele bretońskie, posokowce, pointery, foxhoundy czy walijskie springer spaniele, które mieszane były z lokalnymi wystawiającymi spanielami.
Za twórcę rasy seter irlandzki uznaje się Artura Frencha, który od 1793 roku prowadził księgi rodowodowe hodowli French Park. Rodziły się tam szczenięta o umaszczeniu jednolitym, jak i z białymi znaczeniami. Te drugie zarejestrowane są obecnie jako inna rasa o nazwie seter irlandzki czerwono biały.
Wygląd rasy psa
Setery irlandzkie to psy wysokie, ale nie ciężkie. Ich waga waha się od 24 do 32 kg, suki mierzą 58-67 cm w kłębie a samce 55-62 cm.
Seter irlandzki znany jest ze swojej kasztanowej, lśniącej sierści, która przylega do ciała na plecach i głowie, natomiast boki ciała, ogon i łapy mają dłuższą, falowaną sierść.
Mimo że setery irlandzkie mają jedno umaszczenie to małe, białe znaczenia np. na czole, piersi czy plecach nie dyskwalifikuje psa z wystaw.
Cena Setera irlandzkiego
Setery irlandzkie powinny być kupowane w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce, która bada psy na dysplazję i choroby oczu. Cena szczenięcia setera irlandzkiego waha się od 4 do 6 tysięcy złotych.
Seter irlandzki – usposobienie
Setery irlandzkie to psy niezwykle energiczne, ruchliwe i kochające biegać. Znane są z tego, że puszczone ze smyczy biegną przed siebie z nosem w górze, węsząc górnym wiatrem. Dlatego niezwykle ważne jest szkolenie setera irlandzkiego od szczeniaka, szczególnie w zakresie przywołania, gdyż nieuczony tego seter po prostu pobiegnie za tropem.
Setery irlandzkie kochają ruch, dlatego świetnie sprawdzą się w canicrossie, czyli bieganiu z właścicielem, czy bikejoringu, czyli bieganiu przy rowerze. Nie pogardzą długimi górskimi wędrówkami i wycieczkami. Dobrze sprawdzają się w sportach kynologicznych takich jak agility, frisbee, flyball, dog dancing czy posłuszeństwo sportowe. Najchętniej jednak podejmą pracę węchową np. nosework czy nawet ratownictwo.
Setery irlandzkie nie są dominujące do psów, nie szukają sprzeczek i nie mają tendencji do lękliwości czy to wobec innych czworonogów, ludzi czy hałasów. Są dość pewne siebie i charakteryzują się niezwykłą radością życia.
Mimo że obecnie używane są raczej głównie jako psy towarzyszące, to seter irlandzki jest psem myśliwskim o silnym instynkcie i pracuje górnym wiatrem. Nadal są używane przez myśliwych, chociaż coraz rzadziej.
Hodowla seterów irlandzkich
Setery irlandzkie należy kupować w hodowli ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce, który podlega pod FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną. Uważajmy na pseudohodowle, które kuszą niską ceną, zwykle idzie ona w parze ze złymi warunkami bytowymi psów, brakiem badań czy rozmnażanie w bliskim pokrewieństwie.
Kupując szczenię metra irlandzkiego, otrzymamy metrykę urodzenia, która uprawnia nas do wyrobienia rodowodu w oddziale ZKwP. Aby prowadzić hodowlę seterów irlandzkich, należy zarejestrować ją w związku, pies musi wziąć udział w minimum 3 wystawach z ocenami doskonałym. Rasa nie podlega próbom pracy. Wymagane są badania na dysplazję stawów biodrowych i tylko psy z wynikami A, B lub C dopuszczane są do hodowli.
Seter irlandzki – dla kogo ten pies?
Seter irlandzki to pies, który nadaje się do osób aktywnych i ludzie starsi raczej nie sprostają jego wymaganiom ruchowym. Niewybiegany seter może niszczyć w domu, a zmęczony będzie przesypiał większość dnia.
Setery irlandzkie nadają się do rodzin z dziećmi, nie są psami agresywnymi ani lękliwymi. Chętnie pobawią się z pociechami np. zabawką, ale należy zawsze mieć pod kontrolą ich kontakty, nie wolno pozwalać dziecku na męczenie psa. Seter musi mieć w domu swoje bezpieczne miejsce, w którym może się wyciszyć i zrelaksować, szczególnie jeśli w domu jest dużo ruchu.
Setery nie nadają się najlepiej do życia na zewnątrz, mimo że nieźle znoszą mrozy. Są psami towarzyskimi i rodzinnymi, na pewno będą wolały mieszkać w domu. Jeśli seter irlandzki miałby spać na dworze, musi mieć dobry, ogrzewany kojec.
Żywienie i pielęgnacja
Seter irlandzki powinien jeść dobrze zbilansowaną, pełno porcjową karmę dobrej jakości suchą lub mokrą. Może być również żywiony dietą BARF, która jednak wymaga od właściciela dużo wiedzy i zaangażowania w bilansowanie posiłków.
Pielęgnacja setera irlandzkiego nie jest bardzo skomplikowana. Wymagają one regularnego czesania szczotką pudlówką miejsc bardziej owłosionych. Linieją dwa razy do roku, ale ich sierść nie jest gruba i twarda, nie wbija się więc w dywany i tapicerkę. Przed wystawą wymagają małych zabiegów kosmetycznych i lekkiego wyrównania sierści na nogach i uszach. Po długich spacerach będą przynosić błoto i piach, a wbijające się w nie rzepy należy wycinać.
Seter irlandzki, choroby rasy
Setery irlandzkie żyją długo, bo nawet 12-15 lat i są rasą psa bardzo zdrową. Mogą mieć dysplazję stawów biodrowych, rzadziej łokciowych czy choroby oczu takie jak PRA lub wywinięcie powieki. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu uszu seterów, gdyż ze względu na to, że są duże i oklapnięte mogą mieć nawracające infekcje bakteryjne. Odpowiedzialny hodowca bada swoje psy przed kryciem i tylko od takich osób kupujmy szczenięta setera irlandzkiego.