Cieczka u psów to naturalny etap dojrzewania kiedy suczki gotowe są na zapłodnienie. Ruja może być kłopotliwa dla właścicieli suczek i dlatego często decydują się na samca. Kastracja suki zapobiegnie pojawianiu się cieczki dwa razy do roku, możliwości zajścia w ciąże oraz wielu chorobom takim jak ropomacicze. W poniższym artykule przedstawiamy jak wygląda cieczka u suki, ile trwa i jak uchronić swoją pupilkę przed niechcianą ciążą.
Spis treści:
Rozród psów
Psy od setek tysięcy lat znajdują się blisko człowieka i same udomowiły się podchodząc do jego osad. Dzięki tej symbiozie i łatwości w zdobywaniu pokarmu, psy nie tylko nie muszą już polować aby przeżyć, ale również zmienił się ich cykl rozrodczy. Podczas gdy wilczyce- praprzodkinie suk, mają ruje raz do roku, suki mają ruję (inaczej zwaną cieczką) dwa a nawet trzy razy do roku i rozmnażać się mogą dużo częściej i skuteczniej.
Psy mogą stworzyć potomstwo nawet w bardzo bliskim pokrewieństwie, gdzie nawet rodzice mogą mieć mioty ze swoimi dziećmi. Jeden miot szczeniąt może mieć kilku ojców, co oznacza, że suka w trakcie jednej cieczki zajść w ciąże może z różnymi samcami, zwykle maksymalnie 2-3.
Rozród psów, ze względu na ich ilość w naszym kraju i na świecie, jak i ze względu na łatwość i szybkość rozmnażania się, musi podlegać stałej kontroli ze strony ludzi np poprzez kastrację.
Cieczka u suki – ile trwa i jak często występuje?
Aby dojść mogło do zapłodnienia suka musi być w trakcie cieczki. Mimo, że cieczka oznacza dojrzałość płciową i gotowość do rozrodu, w legalnych i dobrze prowadzonych hodowlach nie można kryć suki wcześniej niż po ukończeniu drugiego roku życia. Krycie w trakcie pierwszej cieczki jest bardzo kontrowersyjne gdyż suka zwykle sama jest jeszcze szczeniakiem.
Pierwsza cieczka pojawia się u suk w wieku od 5 do 24 miesięcy. Zwykle jednak suki ras małych dostają cieczki wcześniej a ras dużych póżniej a ogólna średnia wieku to 7-12 miesięcy. Jeśli suczka dwuletnia nie dostała jeszcze cieczki należy udać się do weterynarza.
Cieczka u suk trwa zwykle 2-3 tygodnie i pojawia się w odstępach 6-7 miesięcznych. U suczek małych może pojawiać się nawet 3 razy do roku.
Jak wygląda cieczka u suki? Objawy
Jakie są objawy cieczki u suki? Czasami zdarza się, że właściciele widzą przed pojawieniem się cieczki pewnie zmiany w zachowaniu suki. Może się ona chętniej przytulać, być bardziej wylewna w uczuciach. Właściciele pracujący ze swoimi psami sportowo zauważają czasem pewne zmiany w koncentracji czy ogólne „roztrzepanie”. Suki mogą być też apatyczne albo nawet odmawiać jedzenia.
Częstym objawem poprzedzającym cieczkę jest wzmożone oddawanie moczu. Zwykle jednak cieczkę u swojej suczki zauważamy kiedy już się zacznie. Srom suki powiększa się i widzimy plamienie krwią, suczka często wylizuje się w tych okolicach, a samce na spacerach są nią bardzo zainteresowane.
Krwawienie nie jest tak intensywne jak u ludzi, jest to zwykle kilka kropel, które spadają na podłogę, można pomóc sobie wtedy w zachowaniu czystości specjalnymi majtkami dla psów.
Cieczka u suki – fazy
Pierwsza faza cieczki to tzw faza przedcieczkowa (proestrus) i trwa ona 7-10 dni. Suczka w tej fazie już krwawi a srom jest powiększony. Pęcherzyki Graafa tworzą się w macicy przygotowując na zapłodnienie jajeczek. Tu zauważyć możemy, że suczka bardziej znaczy teren. Wszystko po to, by przekazać potencjalnym samcom informacje o swojej gotowości do zapłodnienia.
Potem następuje ruja właściwa czyli estrus, która trwa zwykle 9 dni. Właściciele suk powinni w jej trakcie być szczególnie uważni, gdyż to właśnie wtedy suka może zostać zapłodniona. Ruje właściwą poznać możemy po zmianie koloru wydzieliny na jasnoróżową a nawet mleczną, jest ona również rzadsza w konsystencji.
Wiele osób może zmylić wydzielina z pochwy suczki i uważać mogą, że to koniec cieczki. Nic bardziej mylnego! To właśnie wtedy suka dopuszcza do siebie samce, odchylając ogon i wyginając grzbiet przy spotkaniu. Od momentu wskoczenia na sukę przez samca do zakleszczenia się psów, mija czasem kilkanaście sekund. Dlatego w tym czasie trzeba szczególnie pilnować swojej pupilki w cieczce. Jeśli psy po stosunku się zakleszczą nie można ich rozdzielać, grozi to trwałym kalectwem lub nawet śmiercią.
Faza trzecia i ostatnia czyli faza porujowa (metestrus) to okres dużej produkcji testosteronu i zapłodnienia komórki jajowej. Możemy zaobserwować powrót do ciemniejszej, krwawej wydzieliny oraz zmniejszenia obrzęku sromu. Faza trwa 1-5 dni i cieczka się kończy.
Ile więc trwa cieczka u psa? Łącznie jest to około 20 dni.
Jak przeżyć cieczkę suki – zabezpieczenie i akcesoria
Przede wszystkim w trakcie cieczki u suki należy zachować szczególną czujność po pierwszym jej tygodniu. W najgorszej sytuacji są właściciele mający również w domu niekastrowanego samca. Należy wtedy niezwłocznie oddzielić psy np w innych pomieszczeniach lub używając na noc klatki. Będzie to ciężki okres nie tylko dla suki. Popęd samca w trakcie przebywania z suką w cieczce będzie ogromny i może znaczyć on moczem teren, być bardzo rozemocjonowany, nie spać, wyć. Dlatego w takich wypadkach zalecana jest kastracja psa a po ciecze też suki. Pamiętajmy, że kastrowany samiec nadal może interesować się suka w cieczce, może dojść do stosunku i zakleszczenia, jednak wtedy suka nie zajdzie w ciążę.
Aby pomóc sobie przetrwać ten trudny czas pierwszej i kolejnych cieczek u suki można kupić specjalne majtki dla psów w sklepach zoologicznych. Wkłada się do nich ludzką podpaskę lub wkładkę higieniczną, która pochłania wydzielinę i tym sposobem suczka może np spać z nami w łóżku.
Warto zaopatrzyć się w specjalny spray dla psów, którym psikać można okolice sromu, Spraye takie neutralizują zapach cieczki. Osoby, które mieszkają w domu z ogrodem mogą również spłukiwacz wodą lub psikać sprayem miejsca gdzie suka oddawała mocz. Dzięki temu mniej psów będzie koczowało pod ogrodzeniem.
Kastracja czy cieczka?
Warto po zakończeniu dojrzewania u suki, czyli po pierwszej lub drugiej cieczce, poddać ją zabiegowi kastracji. Dzięki temu unikniemy nie tylko niechcianej ciąży, której suczka wcale nie potrzebuje do zdrowia ani szczęścia, ale też wielu zagrażających życiu chorób.
Ciąża urojona może pojawić się po cieczce, kiedy suka nie mogła zajść w ciąże. Objawiać się będzie nadmierną atencją do opiekuna i chowaniem różnych przedmiotów w jednym miejscu, jakby były one szczeniętami. Wiąże się z mlekiem pojawiającym się w nabrzmiałych sutkach i zaburzeniami hormonalnymi. Niektóre suki mają ją po każdej cieczce.
Ropomacicze to niezwykle częste schorzenie u suk niekastrowanych. Wiele z nich pojawia się u lekarza za późno, kiedy obawy są bardzo widoczne i często nie udaje się suczki uratować.
Dodatkowo kastracja uchroni suczkę przed nowotworami gruczołu mlekowego.
Ilość niechcianych psów w schroniskach i na ulicach nie tylko naszego kraju jest zatrważająca. Szacuje się, że na świecie mieszka ponad miliard psów i tylko 15% z nich ma dom. Aby zapobiegać bezdomności najlepiej kastrować suczki po pierwszej cieczce i nie dopuszczać do ich ciąży.