Hawańczyk to mały piesek z Kuby, który podbija cały świat swoim przyjaznym usposobieniem i uroczym wyglądem. Te długowłose, miniaturowe pieski są żywe, inteligentne i towarzyskie i mimo małych rozmiarów mogą być poddawane szkoleniu, nawet sportowemu. Wymagające sporego zaangażowania w pielęgnację sierści hawańczyki odwdzięczą się oddaniem swojej rodzinie, nawet takiej z małymi dziećmi.
Spis treści:
Hawańczyk – historia rasy
Nazwa rasy psa hawańczyk wywodzi się od miejsca ich pochodzenia, Hawany na Kubie.
To tam przodkowie dzisiejszego hawańczyk tacy jak biszony zwożone były w okresie kolonizacji w XVII wieku. Różnie nazywano dawniejsze hawańczyki: blankisto de la Havana, maltańczyki, białe Kubańczyki. W XIX wieku osadnicy z Europy przywozili swoje miniaturowe pieski takie jak pudle, które rozmnażano z lokalnym białym hawańskim pieskiem.
Innymi krewniakami hawańczyków, poza biszonami, są bolończyki, maltańczyki czy coton de Tulear i razem z pudlami mają wspólnego przodka – barbety.
Rewolucja w 1959 roku i wejście Fidela Castro spowodowało ucieczkę wielu bogatych ludzi, którzy w swoim domach trzymali hawańczyki, pieski zostawiali pod opieką służby i nie mogli zabrać ich do kraju. Dzięki znanej hodowczyni i miss konkursów piękności Catalinie Lasa hawańczyki przetrwały, gdyż włożyła całe swoje serce i wysiłek w hodowlę i podtrzymanie tej pięknej, miniaturowej rasy o jedwabistej sierści. Hawańczyki zostały uznane w FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w 1963 roku.
Wygląd psa hawańczyka
Hawańczyki to miniaturowe psy nieprzekraczające wagi 6 kg. Mierzą 21-29 cm w kłębie i charakteryzują się bujną, długą i jedwabistą sierścią, która wymaga dużo pielęgnacji. Co ciekawe hawańczyki mają bardzo mało podszerstka, niektóre osobniki nie mają go w ogóle.
Hawańczyk występuje w odcieniach: hawana (brązoworudy przypominający cygara), tytoniu, czarnym, płowym, białym z łatami i bardzo rzadko całkowicie białym, możliwy jest ciemny nalot na sierści.
Hawańczyk – cena
Hawańczyki jako psy miniaturowe i rasa bardzo popularna do towarzystwa czy wśród wystawców, nie należą do tanich. Cena szczeniaka w hodowli ze Związku Kynologicznego w Polsce podlegającego FCI może wahać się między 6-12 tysięcy złotych.
Hawańczyk – usposobienie
Hawańczyki są psami przyjacielskimi i towarzyskimi, oddanymi swojemu opiekunowi. Nie mają w sobie niezależności, są podatne na szkolenie i szybko się uczą.
Hawańczyki, ze względu na swoje małe rozmiary mogą mieć problemy z lękiem przed hałasami, miastem czy innymi, szczególnie dużymi psami. Chociaż nie są z natury bojaźliwe, należy od szczeniaka przyzwyczajać je do zgiełku i socjalizować z innymi czworonogami, najlepiej na zajęciach z psiego przedszkola. Hawańczyk, który zacznie się czegoś bać, może być szczekliwy, obcych jednak traktują zwykle przyjacielsko.
Hawańczyk może być szkolony pod kątem podstawowego posłuszeństwa, można uczyć go sztuczek czy trenować agility. Nie są one sprinterami, potrzebującymi dużej dawki ruchu, ale nie pogardzą długimi spacerami i wycieczkami na łono natury.
Hodowla
Hodowla hawańczyka nie należy do łatwych, są to małe psy i zwykle mioty nie są liczne. Należy kupować szczenięta ze sprawdzonych, renomowanych hodowli pod szyldem ZKwP najlepiej zapisując się na miot sporo przed jego urodzeniem, gdyż zwykle czeka na szczenięta wielu chętnych. Należy uważać na wszelkie pseudohodowlę hawańczyków kuszące dużo niższą ceną psa. Zwykle jest ona wynikiem złego traktowania zwierząt, które trzymane są w małych klatkach i nigdy nie wychodzą na zewnątrz, a jedynym ich zadaniem jest rodzenie szczeniąt.
Kupując rodowodowego hawańczyka, dostaniemy metrykę urodzenia, która uprawnia nas do wyrobienia psu rodowodu w oddziale ZKwP. Aby rozpocząć hodowlę hawańczyków, należy zarejestrować ją w ZKwP a piesek musi wziąć udział w minimum 3 wystawach psów rasowych, gdzie uzyska oceny doskonałe.
Dla kogo hawańczyk?
Hawańczyk dostosuje się do różnych warunków życia. Może być towarzyszem osób starszych, z umiarkowaną ilością ruchu i szkolenia, może również towarzyszyć osobie trenującej sporty kynologiczne, albo rodzinie z dziećmi. Hawańczyk uwielbia trenować sztuczki, popisywać się ich wykonaniem i dobrze czuje się wśród dzieci. Jednak hawańczyki to psy małe i mogą być nieco lękliwe, należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do kontaktów pociechy z psem. Dziecku nie wolno hawańczyka męczyć, traktować jak zabawki i przymuszać go do przytulania, gdyż nawet taki piesek może zniechęcić się do dziecka i zaatakować w samoobronie. Hawańczyk zawsze musi mieć swój bezpieczny kąt, gdzie może się schować i odpocząć.
Hawańczyki nie nadają się do życia na zewnątrz, są typowymi psami do towarzystwa i źle znoszą samotność, a ze względu na brak podszerstka również niskie temperatury.
Hawańczyk – żywienie i pielęgnacja
Żywienie hawańczyka nie różni się niczym od żywienia innych psów ras małych. Pieski te muszą jeść odpowiednią dla ich wieku, zbilansowaną dobrą karmę suchą lub mokrą. Przy żywieniu karmą suchą warto kupić hawańczykowi wersję z małymi granulkami, gdyż ze zbyt dużymi może sobie nie poradzić.
Hawańczyk może być żywiony dietą BARF, ale wymaga ona dużej wiedzy od właściciela i posiłki są trudne do zbilansowania, szczególnie rasom miniaturowym.
Pielęgnacja hawańczyka może być wyzwaniem i dużą przeszkodą dla osób, które nie lubią czesać i myc psów, a także nie chcą wydawać pieniędzy na psiego fryzjera. Hawańczyki na wystawach psów rasowych pokazywane być muszą z oryginalną, długą sierścią, która mierzy nawet 20 cm i ciągnie się za nimi po ziemi, ale na co dzień jest bardzo kłopotliwa w utrzymaniu. Tak długa sierść będzie zbierała błoto, piach i brud a nasz pupil będzie wymagał codziennych kąpieli. Dlatego poza wystawami pieski te się strzyże, najlepiej u profesjonalisty.
Sierść hawańczyków może być odpowiednia dla alergików, gdyż prawie nie mają one podszerstka, należy ją regularnie czesać, a włosy nad oczami spinać lub strzyc.
Hawańczyk, choroby rasy
Hawańczyk to bardzo zdrowa rasa psów i żyć mogą nawet do 14-15 lat. Jak każde małe czworonogi narażone są na wypadanie rzepek kolanowych. Zdarzają się choroby oczu czy problemy kardiologiczne. Chociaż w rasie niewymagane są badania do uzyskania uprawnień hodowlanych, to odpowiedzialny hodowca powinien badać swoje psy i takie osoby wybierajmy jako przyszli właściciele szczeniąt hawańczyków.