Koty karakal (pisane również jako caracal) mają niezwykle charakterystyczny wygląd, co przyciąga uwagę wielu osób. Pomimo wszelkich uprzedzeń, że koty są fałszywe, chodzą własnymi ścieżkami i są wredne, wielu ludzi upodobało sobie właśnie te zwierzęta jako domowe pupilki. Właściciele często wybierają zwykłe dachowce, jednak są też tacy, którzy chcą mieć kota innego od wszystkich. Niektóre rasy przedstawiają zwierzęta naprawdę dostojne i wyglądające elegancko, poważnie, wręcz królewsko. Nic dziwnego, skoro koty były traktowane jak bóstwo w starożytnym Egipcie. Ras kotów jest naprawdę ogrom. W dzisiejszym artykule chcieliśmy przybliżyć Państwu pewną ciekawą. Jest to kot karakal – dziki, ale udomowiony. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa „karakulak”, które w tłumaczeniu oznacza dosłownie „czarne ucho”. Nazywa się go również rysiem stepowym.
Spis treści:
Charakterystyka kota
Jego naturalnym środowiskiem są suche regiony, najczęściej sawanny, stepy oraz tereny półpustynne, które znajdują się na obszarze Indii oraz Afryki. Kot caracal posiada długie nogi i jest drapieżnikiem, którego jednak łatwo można oswoić oraz udomowić. Jego charakterystycznymi cechami są: miękkie futerko, sierść w kolorze piaskowym oraz oczywiście czarne pędzelki na uszach. W naturalnych środowisku potrafi dożyć 12 lat, w niewoli nawet 20.
Karakal ma niesamowite zdolności łowieckie, jest on bowiem bardzo zwinny i skoczny, dlatego łatwo jest mu dorwać ofiarę z zaskoczenia. Potrafi on upolować małą antylopę lub ptaka drapieżnego, jakim jest na przykład orzeł stepowy. Jest on również profesjonalistą w spinaniu się po drzewach i nie tylko. Wyróżnia go również niesamowita szybkość, bo potrafi osiągnąć prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Karakale są także rasą wysoko inteligentną, dlatego od zawsze imponują ludziom.
Caracal kot, czy karakal?
Jego dokładną nazwą jest „caracal caracal”. Została on jednak spolszczona, dlatego mówi się o nim w Polsce „karakal stepowy”. W naszym języku, jak wszyscy wiemy, angielskie „c” wymawiamy jako „k” i właśnie stąd się to wzięło.
Karakal kot – waga i wygląd
Długość ciała – od 55 do 80 cm, wysokość: około 45 cm, waga: od 8 do 18 kg, długość ogona: od 22 do 32 cm.
Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu tego gatunku są oczywiście czarne pędzelki, które widnieją w okolicach uszu drapieżnika. Ogon stanowi 1/3 ciała karakala, ponieważ wyrosnąć on może nawet do 32 centymetrów! Ubarwienie futra określić można jako pustynne, ciemnobrązowe, na brzuchu jaśniejsze. Jeżeli osobnik z reguły jest jaśniejszy, wówczas na spodzie brzucha będzie on całkowicie biały. U niektórych karakali na podeszwach tylnych nóg wyrastają włosowate poduszki. Gatunek ten charakteryzuje się długimi, spiczastymi uszami.
Karakal – charakter kota
Carcal kot charakter – są to koty drapieżne, które w krwi wpojone mają polowanie. Dlatego są bardzo energiczne, uwielbiają się bawić. Interesują je różnego rodzaju zabawki, jeśli są udomowione, ponieważ przypomina im to polowanie na ofiarę. Karakale najczęściej żyją samotnie, dlatego warto mieć go tylko jednego, chyba, że planuje się ich hodowlę. Wówczas polecamy umieszczenie ich w osobnych pomieszczeniach, ponieważ osobniki te wyraźnie nie lubią towarzystwa, nie lubią żyć w stadzie. Uwielbiają za to chodzić, a ich codzienne wędrówki sięgać mogą nawet 10-kilometrowych dystansów. Aktywne są najczęściej w nocy, co tyczy się także innych, istniejących gatunków kotowatych.
Co do udomowienia go i jego stosunków z ludźmi, jest on względem nich bardzo przyjazny i potrafi się mocno przywiązać.
Cena karakala – ile kosztuje?
Zwierzę takie nie pochodzi oczywiście z gatunków zwierzaków tanich, co zapewne nikogo nie dziwi. Jego cena plasuje się od 15 aż do 30 tysięcy euro, czyli około 70 tysięcy lub nawet 142 tysięcy polskich złotych!
Hodowla karakala
Zapamiętaj: w Polsce gatunek ten znajduje się na liście zwierząt niebezpiecznych. Posiadanie takiego pupila wymaga specjalnego zezwolenia. Każdy taki kot, który trzymany będzie w tak zwanej niewoli (ponieważ nie w jego naturalnym środowisku), powinien posiadać także specjalny dokument CITES. Ma on potwierdzić jego pochodzenie, aby uniknąć przemytu zwierząt.
Karakal, jak to każde nowe zwierzę, musi oswoić się w nowym miejscu, poznać zapachy i ludzi. Na początku może być nieufny, może nawet bać się swoich nowych właścicieli. Koty te jednak szybko się zaprzyjaźniają, są przyjazne i potrafią naprawdę mocno przywiązać się do człowieka.
Taki gatunek oczywiście trzeba koniecznie wybrać z renomowanej, legalnej hodowli. Skup się też na tym, aby Twój nowy pupil nie był tylko przetrzymywany w zewnętrznych wolierach – będzie on wówczas za mało zsocjalizowany i może przysporzyć więcej problemów. Najlepiej kupić kota wtedy, kiedy ma około 6 miesięcy. Najlepiej wybrać już tego, który jest wysterylizowany, ponieważ optymalny wiek kociaka na ten zabieg to 3-5 miesięcy. Jeżeli jednak nie będzie, powinno zrobić się to jak najszybciej. Pamiętaj, aby udokumentować to, iż karakal zacznie u Ciebie mieszkać – wybierz się do urzędu gminy, bądź starostwa.
Na karakala nie wolno krzyczeć, ponieważ nie zyska do Ciebie wówczas zaufania lub je straci. Koty te są bardzo mądre i czują zmieniające się emocje swoich właścicieli. Powinien mieć on swój azyl, wolierę, która będzie do niego przystosowana – miejsce na zabawę, ale także odpoczynek po niej. Polecamy umieścić w niej wodne oczko, ponieważ gatunek ten uwielbia przemywać się wodą, a także się w niej bawić. Nie warto go również wypuszczać na zewnątrz bez smyczy, czy szelek – jest on niesamowitym skoczkiem i może łatwo wydostać się za każde ogrodzenie, a jego instynkt łowiecki może go zaprowadzić w nieznane mu tereny, z których może być ciężko mu wrócić.
Opinie na temat karakala
Jakie opinie mają ludzie na temat caracala? Gatunek ten był ubóstwiany w starożytnym Egipcie, czczono go, malowano te koty, jako wielkich bogów. Obecnie są one uznane za nieziemskie koty. Ujmują za serce swoją inteligencją, przyjaznym nastawieniem, a także zwinnością i prędkością. Są to pupile, które na co dzień są żywiołowe i milusińskie, dlatego wprowadzą do domu wiele ciepła i uśmiechu.
Żywienie kota
Posiłki muszą być mięsne i powinny stanowić 3-5% masy ciała kota (ok. 500 g/dobę). Najczęściej karakale karmione są surowym mięsem oraz całymi tuszkami gryzoni lub ptaków. Można mu również podawać niektóre gatunki ryb, ale tylko te, które nie zawierają tiaminazy. Dietę warto uzupełnić także o: żółtka jajek, algi morskie, drożdże piwowarskie, oleje rybne dla kotów, czy zielone małże nowozelandzkie. Pamiętaj, iż w sferze naturalnej gatunek ten poluje na wiele rodzajów mięsa, dlatego jego dieta w domu nie może być ograniczona pod tym względem!
Rozmnażanie karakala
Ich okres godowy jest niezwykle krótki, ponieważ, tak, jak wcześniej wspomniano, gatunek ten jest typem samotnika. Młode najczęściej mają szansę pojawić się na wiosnę lub zimę. Kotka zazwyczaj podczas jednej ciąży nosi przez 70-79 dni od jednego do czterech kotków stepowych. Przez pierwsze 10 dni na świecie są one całkowicie ślepe i niesamodzielne, dlatego pilnują się matki, której mleko piją zazwyczaj do 4 miesiąca życia. Już, kiedy mają około 9, 10 miesięcy, zaczynają czuć drapieżny i łowczy instynkt. Wtedy mogą już całkowicie samotnie żyć.